Opakowania ważnym elementem zakupów internetowych

dziewczyna z laptopem na kolanach

Ten post dostępny jest także w języku: English

Kupując produkty – również w internecie –  coraz częściej zwracamy uwagę również na sposób pakowania tych produktów. Wśród konsumentów maleje tolerancja wobec nadużywania plastiku. Trendowi temu sprzyja również prawodawstwo europejskie, rozpoczynające walkę z nadużywaniem plastiku.

Maleje tolerancja wobec nadużywania plastiku

Za sprawą zmieniającej się świadomości maleje tolerancja wobec nadużywania plastiku jednorazowego użytku. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na produkty jakie kupują oraz materiały z jakich są wykonane, ale również na ich opakowania, w tym również sposób ich pakowania przy wysyłce. Filozofia zero waste wpływa także na popularyzacje nowych, bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów detaliści coraz częściej wprowadzają zmiany w tym zakresie, m.in. poprzez pakowanie przesyłek w duchu zero/less waste. Przykładem jest lider rynku odzieżowego LPP, który zaznacza, że zakupy online marek Reserved i Mohito, które trafiają do klientów pakowane są w karton poddany recyklingowi.

Co więcej, lider internetowego rynku odzieży i obuwia, Zalando w połowie roku ogłosił całkowitą rezygnuje z plastikowych toreb na produkty kosmetyczne. Zostaną one zastąpione papierowymi.Zmiana ta pozwoli na zredukowanie zużycia plastiku niemal o 9,5 tysięcy kilogramów rocznie. Również do 2020 roku spółka zapowiada całkowitą wymianę materiałów opakowaniowych na ekologiczne, w 100% pochodzące z recyklingu.

Przykładem ciekawego rozwiązania jest także projekt Hangerpak, wymyślony przez amerykańskiego projektanta. Pomysł powstał z myślą, aby zamiast kupować wieszaki móc wykorzystać karton, w którym dociera zamówiona przesyłka.

Unia Europejska walczy z plastikowymi opakowaniami

Co więcej, Parlament Europejski podjął walkę w celu zmniejszenia nadużywania plastiku, Decydując o zakazie stosowania jednorazowego plastiku na terenie Unii Europejskiej. Do 2021 r. ma on zostać zastąpiony przyjaznymi środowisku substancjami. W ciągu czterech kolejnych lat o połowę zredukowana będzie ilość plastikowych opakowań, dla których nie ma zamienników. Co również będzie mieć wpływ na pakowanie przesyłek pocztowych Można się spodziewać, ze w kolejnych latach trend ten będzie się nasilał, a na jego pozytywny rozwój wpłynie m.in.: rosnąca świadomość środowiskowa konsumentów oraz detalistów, jak również wymogi prawne do których firmy się będą musiały dostosowywać.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *