Państwo chce konsolidować sektor rolno-spożywczy

Farmer Direct i Deli2 rozpoczynają współpracę

Ten post dostępny jest także w języku: English

W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MEP) trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, które znajdują się pod nadzorem państwa. W ten sposób ma powstać Narodowy Holding Spożywczy (NHS).

W czerwcu wybór spółek do holdingu

Konsolidacja odbywać się to będzie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która jest obecna na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża. Celem jest stworzenie silnego holdingu rolno-spożywczego i wejście w nowe segmenty działalności. Ideą konsolidacji podjętej przez MEP jest, by „z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty”.

Obecnie analizowanych jest 48 spółek, które mogłyby wejść w skład holdingu. Plan przewiduje, że w czerwcu mają zostać wybrane te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku powinny natomiast zostać przeprowadzone dokładniejsze badania i analizy dotyczące wybranych podmiotów.

Powstanie państwowa sieć sklepów?

Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzecza, by państwo planowało tworzyć sieć sklepów spożywczych lub warzywniaków. Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika jednak, że opcja taka nie jest niemożliwa.

Według gazety, w nowym holdingu może się również znaleźć duża sieć sklepów. Na celowniku ma być m.in. polska część Tesco, która od kilku lat przechodzi restrukturyzację. Inną opcją braną pod uwagę jest sieć Żabka. Według nieoficjalnych informacji kilka lat temu był nią już zainteresowany PKN Orlen. Teraz to właśnie Orlen może być jednym z podmiotów, które zaangażują się w projekt.

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.