Badanie PMR: 39% badanych ograniczyło lub porzuciło wizyty w siłowni

hula_hoop

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pandemia przyniosła zmiany w sposobie uprawiania i finansowania aktywności fizycznej Polaków. Jak wynika z badania PMR z października 2020 r., 25% respondentów – osób kupujących artykuły sportowe – przyznaje, że ograniczyła wyjścia na siłownie, basen i fitness w porównaniu z okresem sprzed wybuchu pandemii. Z kolei 14% badanych całkowicie przestało odwiedzać takie miejsca.

Co więcej, 7% badanych zrezygnowało z posiadania karty typu Multisport, a 3% musiało zacząć ją finansować całkowicie samodzielnie. Jednocześnie 54%. Ten rok umocnił utrzymującą się od lat popularność taki sportów jak jazda na rowerze (67% badanych podejmowało taką aktywność w ciągu ostatniego roku), jogging (58%) czy nordic walking (57%).

Ciężki rok dla siłowni

W związku z pojawieniem się w Polsce przypadków zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2, COVID-19, rząd zdecydował się na wprowadzenie licznych ograniczeń w życiu społecznym i gospodarczym. Jedną z najsilniej dotkniętych nimi branż były siłownie i kluby fitness. Od 14 marca 2020 r. na terenie Polski obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego: od 15 marca – pośród licznych ograniczeń – zamknięte zostały siłownie, baseny, kluby taneczne i kluby fitness. Wznowiły działalność dopiero w ramach IV etapu odmrażania gospodarki. Siłownie na świeżym powietrzu dostępne były od 30 maja. Pozostałe zaś, od 6 czerwca. Przy tym jednak zastrzeżeniu, że powinno się w nich zakrywać nos i usta (choć nie w trakcie zajęć) a z basenu mogą korzystać maksymalnie 4 osoby na tor i nie więcej aniżeli połowa obłożenia obiektu.

Od 8 sierpnia wprowadzono w Polsce cotygodniowo aktualizowane strefy żółte i czerwone dla powiatów o największych przyrostach nowych zachorowań. W przypadku siłowni i klubów fitness wprowadzono limit jednej osoby na 7 m2 w strefie żółtej oraz jednej na 10 m2 w strefie czerwonej. Od 17 października 2020 r. weszły w życie kolejne obostrzenia, na mocy których zawieszona została działalność siłowni, klubów fitness basenów i aqua parków zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej, z wyłączeniem tych działających w ramach podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.