Raport PMR: Dynamika rynku odzieży i obuwia w 2020 r. najniższa od lat

dziewczyna z torebką

Ten post dostępny jest także w języku: English

Chociaż wzrost wynagrodzeń oraz programy socjalne w ostatnich latach przełożyły się na znaczący wzrost dochodów rozporządzalnych Polaków, którzy zwiększali swoje wydatki zwłaszcza na artykuły nieżywnościowe, to w 2020 r. należy się spodziewać ujemnej dynamiki rynku w 2020 roku. W Polsce PMR prognozuje spadek wartości rynku o 9% r/r, według danych zawartych w raporcie „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”.

Rok ten będzie jednym z najgorszych dla rynku sprzedaży detalicznej odzieży i obuwia, gdzie w ostatnich latach (2015-2019) rynek ten rósł średniorocznie o ponad 5%. Co więcej, długotrwały kryzys w następstwie epidemii, sprawi, że konsumenci będą rezygnować z zakupów, które nie są niezbędne. Zakupy te będą bardziej przemyślane, a mniej podyktowane impulsem. Dodatkowo, nie należy spodziewać się także znaczącego odbicia rynku po epidemii.

Internet zyskał

Mimo spadku wartości rynku są kanały, które będą sobie lepiej radzić. Sprzedaż internetowa jest jednym z nich. Na ten kanał rynku odzieży i obuwia epidemia koronawirusa będzie miała pozytywny wpływ, szczególnie przez pierwsze miesiące. W czasie epidemii COVID-19 kanał ten zyskiwał klientów, którzy nie chcieli udać się do sklepów stacjonarnych lub w związku z zamknięciem części sklepów nie mogli ich odwiedzić. Należy się spodziewać, że koronawirus okaże się czynnikiem pozytywnie wspierającym rozwój sprzedaży internetowej odzieży i obuwia także w dłuższym okresie czasu. Część konsumentów może przekonać się do zakupów online i pozostać przy nich.

infografika rynek odzież obuwie

Najnowsze dane o rynku odzieży i obuwia w artykule PMR (2021):

Odbicie na rynku modowym w 2021 r. nie pozwoli na odrobienie straty

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.