PMR In-Sector Insight: Konsumenci w drogeriach najchętniej kupują chemię gospodarczą

rynek pozakosmetyczny

Ten post dostępny jest także w języku: English

Spośród asortymentu niekosmetycznego sprzedawanego w drogeriach kosmetycznych konsumenci najchętniej kupują chemię gospodarczą, której zakup zadeklarowała  ponad połowa badanych,  jak wynika z badania PMR ze stycznia 2021 r., przedstawionego podczas PMR In-Sector Insight: Asortyment pozakosmetyczny w drogeriach.

Co kupujemy w drogeriach poza kosmetykami?

Największy odsetek konsumentów kupujących produkty niekosmetyczne, kupuje chemię gospodarczą (56%), kolejnymi kategoriami są słodycze oraz napoje, odpowiednio 38% i 36% respondentów deklarowało ich zakup. Kolejne kategorie to wyposażenie domu, kategoria zdrowie, produkty dla zwierząt, odzież i obuwie, zabawki, oraz pieluchy.

Częściej nie-kosmetyki w Polsce w drogeriach kupują kobiety 92% vs. 83%. Ta różnica największa jest w przypadku takich kategorii jak chemia gospodarcza (różnica 17 p.p.), wyposażenie domu (różnica 20 p.p.), produkty w kategorii zdrowie (różnica 12 p.p.). Dzieje się tak, ponieważ to kobiety częściej zajmują się zakupami do domu. W przypadku kategorii impulsowych jak napoje kupowane przy kasie, ta różnica w odsetku kobiet i mężczyzn kupujących te produkty, jest mniejsza – 6 p.p. na korzyść kobiet. Z kolei jedyną kategorią kupowaną częściej przez mężczyzn niż kobiety jest doładowanie do telefonu.

W podziale na wiek, również widać znaczącą różnicę w każdych kategoriach na korzyść osób młodszych, które znacznie częściej kupują te produkty (konsumenci do 54 lat). Co warto podkreślić w wśród grup wiekowych 18-34 lata oraz 35-54 lata nie widać istotnych różnic. Jedyną kategorią produktową kupowaną częściej przez konsumentów 55+ jest chemia gospodarcza.

Co jest jeszcze warte podkreślenia, konsumenci chętnie korzystają w drogeriach z usług wywoływania zdjęć – 1/5 kupujących produkty niekosmetyczne deklarowała korzystanie z tej usługi.

Asortyment pozakosmetyczny kupujemy sporadycznie

Z badania PMR wynika co ciekawe, że produkty kupowane pod wpływem impulsu (słodycze, napoje) kupujemy w drogeriach sporadycznie. Produkty wyposażenia domu, zabawki i odzież – kupujemy rzadko. Natomiast największy odsetek konsumentów przy każdych zakupach kupuje pieluchy oraz karmę dla zwierząt, czyli produkty szybko zbywalne, które używamy na co dzień jeśli ktoś ma dziecko lub zwierzę.

Z kolei przy okazji ok. połowy zakupów kupujemy chemię gospodarczą oraz produkty z kategorii zdrowie, czyli produkty które używamy na bieżąco, ale nie tak szybko zbywalne jak pieluchy czy jedzenie dla zwierząt.

Kobiety częściej kupują poszczególne produkty niekosmetyczne przy okazji każdych lub prawie każdych zakupów. Dotyczy to w szczególności: karmy dla zwierząt, chemii gospodarczej, pieluch, czy zabawek.

Zakup artykułów niekosmetycznych w drogeriach

pmr in-sector insight

 

Partnerem medialnym wydarzenia był portal branżowy Wiadomości kosmetyczne.

O autorze

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad czteroletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *