PMR In-Sector Insight: Największą kategorią pozakosmetyczną w drogeriach jest chemia gospodarcza

cleaning mirror

Ten post dostępny jest także w języku: English

Spośród asortymentu niekosmetycznego sprzedawanego w drogeriach kosmetycznych największe przychody generuje chemia gospodarcza,  jak wynika z analizy PMR ze stycznia 2021 r., przedstawionego podczas PMR In-Sector Insight: Asortyment pozakosmetyczny w drogeriach.

Drogeria specjalistycznym supermarketem?

Od kilku lat można zaobserwować trend rozszerzania asortymentu drogerii o produkty spoza branży kosmetycznej. Można tu zaryzykować stwierdzenie, że część z sieci powoli idzie w kierunku specjalistycznego supermarketu.

Wśród największych sieci drogeryjnych w Polsce, największy udział w przychodach posiada Super-Pharm, którego sprzedaż artykułów niekosmetycznych sięgnęła ponad połowy przychodów w 2019 r. – 55%. Jednak pod względem wartości sprzedaży tych produktów liderem jest Rossmann, ze względu na największe przychody ogółem oraz dużą sieć dystrybucyjną ponad 1500 sklepów.

Z kolei najmniejszy udział asortymentu pozakosmetycznego w przychodach posiada sieć Hebe, która nie koncertuje się na tego typu produktach. W swoim asortymencie pozakosmetycznym posiada akcesoria kosmetyczne, artykuły higieniczne, czy chemia gospodarcza, czyli produkty około kosmetyczne.

Chemia gospodarcza największą kategorią pozakosmetyczną

Kategorią z największym udziałem w przychodach niekosmetycznych jest kategoria chemii gospodarczej, która generuje prawie 19% przychodów nie-kosmetycznych w dużych sieciach kosmetycznych. Są to również produkty najczęściej kupowane. Ponad połowa badanych kupujących takie produkty niekosmetyczne w drogeriach (56%) kupiła chemię gospodarczą, wynika z badania PMR ze stycznia 2021 r.

Również dużymi kategoriami są produkty dotyczące zdrowia oraz żywności, generując odpowiednio 18%  i 15% w przychodach kosmetycznych dużych sieci drogeryjnych.  Kategorie te w dużej mierze opierają się na sprzedaży produktów impulsowych, które znajdują się przy kasach.

W przypadku zdrowia produktem napędzającym sprzedaż w tej kategorii są suplementy diety. W przypadku żywności największy udział w sprzedaży posiadają napoje oraz słodycze. Również zakup tych produktów najchętniej jest deklarowany przez konsumentów w badaniu PMR.

Jedynie 1/5 asortymentu pozakosmetycznego z kategorii beauty

Znaczna część produktów odbiega tematycznie od głównego asortymentu sklepów drogeryjno-kosmetycznych. Zaledwie nieco ponad 1/5 z nich dotyczy produktów z szeroko pojętej  kategorii beauty (art. higieniczne, akcesoria kosmetyczne, czy ozdoby do włosów).

Partnerem medialnym wydarzenia był portal branżowy Wiadomości kosmetyczne.

 

O autorze

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad czteroletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *