Polacy kochają promocje

wieszaki w sklepie promocja

Z badania konsumenckiego przeprowadzonego przez PMR na potrzeby raportu „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2019” wynika, że Polacy chętnie korzystają z promocji podczas zakupów odzieży i obuwia. Najpopularniejszymi promocjami są wyprzedaże posezonowe oraz korzystne cenowo oferty. Z tych promocji skorzystała prawie połowa badanych. Z kolei Black Friday jest typem promocji, z której Polacy korzystali w zeszłym roku najmniej chętnie.

Kupowanie na promocjach jest domeną kobiet

W ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie 3 na 4 respondentów zadeklarowało skorzystanie z jakiejkolwiek oferty promocyjnej przy zakupie odzieży lub obuwia. Kupowanie na promocjach jest bardziej domeną kobiet, niż mężczyzn. Skorzystanie z promocji zadeklarowało 79% kobiet, w porównaniu do 69% mężczyzn.

Ubrania kupujemy na wyprzedażach posezonowych

Wśród respondentów, korzystających z promocji podczas zakupów odzieży lub obuwia największą popularnością cieszyły się wyprzedaże posezonowe, z których skorzystała niemal połowa badanych konsumentów. Co więcej, z wyprzedaży posezonowych skorzystało 16 p.p. więcej kobiet, niż mężczyzn. Z kolei Polacy mniej chętnie korzystali z Black Friday (Czarny Piątek). Z tego typu promocji w ostatnim roku skorzystało najmniej kupujących, bo tylko 15%. Najmniej liczną grupą konsumentów, która skorzystała z tej promocji są osoby w wieku powyżej 65 lat. Silna korelacja wiekowa związana z brakiem popularności Black Friday wśród starszych konsumentów może wynikać m.in. z częstym przeświadczeniem, że tego typu promocje odbywają się głównie w Internecie, w którym w dalszym ciągu zakupy robią głównie młodsi konsumenci. Jak również często brakiem znajomości oraz rozumienia mechanizmów działania tego typu promocji.

Na uwagę zasługuje również fakt, że korzystna oferta cenowa to rodzaj promocji, z którego szczególnie chętnie korzystają kobiety. Aż 13 p.p. więcej kobiet niż mężczyzn, skorzystało w ostatnim roku z tej właśnie formy promocji.

Co więcej, wraz ze wzrostem deklarowanego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego, wzrasta odsetek osób korzystających z jakiejkolwiek formy promocji. Jedynym wyjątkiem są wyprzedaże związane z Czarnym Piątkiem, w równym stopniu wykorzystywane przez osoby z dochodem 2-3 tys. zł, jak i 3-5 tys. zł.

Kto nie korzysta z promocji?

Z kolei prawie co trzeci Polak zadeklarował, ze nie skorzystał w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie z żadnej z powyższych form promocji przy zakupie odzieży i obuwia. Co więcej, Polacy powyżej 65. roku życia najczęściej składali takie deklaracje (ponad połowa badanych).

Na mniejszą popularność promocji niewątpliwie ma również fakt, że po przekroczeniu przez konsumentów 65 lat zauważalny jest spadek w zakupach odzieży i obuwia. Jak wynika z badania PMR, co piąty Polak po 65. roku życia kupuje odzież raz do roku lub rzadziej. Blisko o 12-15 p.p. rzadziej niż w przypadku konsumentów z młodszych grup wiekowych. Grupa ta również zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych sporadycznymi zakupami butów. Prawie co trzeci respondent deklaruje zakupy obuwia raz do roku lub rzadziej.

promocje badanie

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *