Polacy niechętnie robią zakupy modowe podczas Black Friday

kobiety z zakupami

Z badania konsumenckiego PMR przeprowadzonego na potrzeby raportu „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2019” wynika, że Polacy chętnie korzystają z promocji podczas zakupów modowych. Najpopularniejszymi wśród konsumentów promocjami są wyprzedaże posezonowe oraz korzystne cenowo oferty. Z tych promocji skorzystało ponad 4 na 10 respondentów. Z kolei Black Friday jest typem promocji, z której Polacy korzystali w zeszłym roku najmniej chętnie.

3 na 4 Polaków korzysta z promocji

W ciągu ostatnich 12 miesięcy 3 na 4 respondentów zadeklarowało skorzystanie z jakiejkolwiek promocji. Kupowanie na promocjach jest bardziej domeną kobiet, niż mężczyzn. Skorzystanie z promocji zadeklarowało 79% kobiet, w porównaniu do 69% mężczyzn.

Wśród respondentów, którzy przyznali, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy skorzystali z jakiejkolwiek formy promocji podczas zakupów odzieży lub obuwia największą popularnością cieszyły się wyprzedaże posezonowe, z których skorzystała niemal połowa badanych konsumentów. Z wyprzedaży posezonowych skorzystało 16 p.p. więcej kobiet, niż mężczyzn.

Najmniej Polaków skorzystało z Black Friday

Z kolei Black Friday (Czarny Piątek) to rodzaj promocji, z którego w ostatnim roku skorzystało najmniej kupujących, bo tylko 15%. Nie jest zaskoczeniem, że z tego rodzaju promocji najchętniej skorzystała najmłodsza grupa respondentów. Ponad co trzeci respondent w wieku 18-24 lata zadeklarował skorzystanie z tzw. Czarnego Piątku. Co więcej, wraz z wiekiem, respondenci coraz rzadziej korzystali z tego typu promocji. Najmniej liczną grupą konsumentów, która skorzystała z tej promocji są osoby w wieku powyżej 65 lat (4%).

Black Friday tylko dla młodych?

W Polsce w dalszym ciągu ten typ promocji nie jest tak popularny jak na Zachodzie. Ma na to wpływ na pewno fakt, że w Polsce te promocje nie są tak atrakcyjne, jak np. w USA gdzie narodził się ten trend. Silna korelacja wiekowa związana z popularnością Black Friday w Polsce może być związana również m.in. z częstym przeświadczeniem, że tego typu promocje są głównie w Internecie, w którym w dalszym ciągu robią zakupy młodsi konsumenci. Kolejnym z powodów jest również często brak znajomości oraz rozumienia mechanizmów działania tego typu promocji.

Co więcej, można zauważyć ogólny trend, że starsi respondenci rzadziej korzystają z promocji. Jednak w przypadku Black Friday różnica pomiędzy najmłodszą i najstarszą grupą wiekową jest najwyższa (32 p.p.). Można zauważyć tendencję, że wraz ze wzrostem deklarowanego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego, wzrasta odsetek osób korzystających z jakiejkolwiek formy promocji. Jedynym wyjątkiem są wyprzedaże związane z Czarnym Piątkiem, z których w równym stopniu korzystają przez osoby z dochodem 2-3 tys. zł, jak i 3-5 tys. zł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *