Polacy wciąż są silnie przywiązani do rodzimej kuchni

Kuchnia polska wciąż jest najczęściej wymienianą jako ulubiona kuchnia wśród Polaków. Prawie 9 na 10 Polaków wskazuje tę właśnie kuchnię. Kolejną po kuchni polskiej najczęściej jest wskazywana włoska – prawie ¾ wskazań. Z kolei najrzadziej jako ulubioną kuchnię wskazujemy kuchnie indyjską i japońską.

Według  badania PMR przeprowadzonego w styczniu 2019 r. wśród osób, które w ciągu trzech ostatnich miesięcy korzystały z usług gastronomicznych, cateringowych bądź hotelarskich, 85% badanych za jedną z najbardziej ulubionych kuchni uważa kuchnię rodzimą. Prawie połowa wskazuje, że ulubioną kuchnią jest kuchnia z regionów Polski. Polska kuchnia to typ mocniej doceniany w małych miejscowościach oraz wśród tych, którzy raczej częściej zamawiają na wynos lub na dowóz niż stołują się w lokalu na miejscu. To kuchnia rzadziej preferowana również w przypadku osób o większym dochodzie.

Kuchnia włoska – najczęściej wymienią po polskiej ulubioną kuchnią

Z kolei 73% badanych to zwolennicy kuchni włoskiej. Popularność kuchni polskiej i włoskiej jest zdecydowanie dominująca (w porównaniu do innych rodzajów kuchni narodowych). Włoska kuchnia to szczególnie ulubiony typ przez kobiety i osoby młode.

Na podobnym poziomie (ponad 30% wskazań na ulubioną) znajdują się kuchnie amerykańska i orientalna (chińska, tajska, wietnamska). Amerykańska kuchnia jest szczególnie doceniana przez najmłodszych badanych, kuchnia orientalna z kolei to częściej preferowany typ przez badanych z największych miast (zdecydowanie słabiej „lubiana” na wsiach).

Ulubione typy kuchni Polaków

Analiza została przeprowadzona na potrzeby raportu PMR: Rynek HoReCa w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *