Pre-owned czyli odzież używana na Zalando

kobieta kaszkiet kurtka czapka torebka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zalando uruchomiło właśnie w Polsce nową kategorię Pre-owned. W jej ramach odbywa się sprzedaż i zakup używanej odzieży markowej. Działania platformy idealnie wpisują się w przybierający na sile trend dawania produktom drugiego życia, o czym szerzej pisaliśmy tutaj.

Sposób działania Pre-owned jest prosty. Użytkownik zainteresowany sprzedażą wybiera do 20 produktów, które chciałby sprzedać. Wraz ze zdjęciami umieszcza je w wirtualnej garderobie i – po wycenie oraz wstępnej akceptacji – przesyła do Zalando. Tam jakość produktów jest potwierdzana po raz drugi i jeśli wszystko jest w porządku, są one kupowane przez Zalando. Ewentualne odrzucone rzeczy są odsyłane do sprzedającego lub, po akceptacji, przekazywane na cele charytatywne.

Sprzedający w zamian otrzymuje kartę podarunkową do wykorzystania w serwisie lub może wesprzeć otrzymanymi środkami Czerwony Krzyż albo organizację WeForest. Usługa jest w 100% bezpłatna, użytkownicy nie ponoszą kosztów wysyłki ani zwrotu.

Zalando odpowiada za sprzedaż produktów

Co istotne w tym schemacie, to Zalando, a nie osoba sprzedająca, bierze na siebie ryzyko sprzedaży danego produktu. Platforma informuje, że sprzedaje ubrania „w odpowiednim sezonie przez najlepszy możliwy kanał sprzedaży”. Oznacza to zarówno sprzedaż przez internet, jak i w placówkach stacjonarnych. Co więcej, oznacza to również, że nie jest oferowana sprzedaż klient-klient, jak ma to miejsce na platformach handlowych typu OLX. Wszystkie rzeczy Pre-owned sprzedawane są przez Zalando Zircle.

Poprzez Pre-owned można dokonać sprzedaży zarówno rzeczy kupionych wcześniej na Zalando, jak i innych, pod warunkiem, że spełniają one kryteria jakości. Artykuły musza być jak nowe. Dodatkowo, w ramach Pre-owned nie są akceptowane m.in. bielizna, stroje kąpielowe, ubrania dziecięce, ubrania basic (zwykłe monochromatyczne koszulki) czy też biżuteria, szaliki lub czapki.

W chwili obecnej kategoria dostępna jest dla kobiet i mężczyzn, chociaż w lutym 2020 r. centrala zapowiadała, że obejmie również odzież dziecięcą. W momencie przygotowywania tego artykułu, sekcja Pre-owned liczyła już ponad 20 tys. produktów kobiecych i ponad 2 tys. męskich.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.