Allegro szykuje IPO

chart mobile coffee

Ten post dostępny jest także w języku: English

Grupa Allegro planuje przeprowadzić ofertę publiczną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jeszcze w IV kwartale 2020 r.  Będzie to jeden z największych debiutów w historii warszawskiego parkietu a być może i rekordowy. Oferta obejmie emisję nowych akcji ze spodziewanymi wpływami brutto ok. 1 mld zł oraz sprzedaż akcji przez obecnych akcjonariuszy, w tym funduszy private equity oraz części dyrektorów i członków kierownictwa.

IPO na spłatę zadłużenia

Jak informuje Allegro, kwota – wraz z kredytami nowej linii kredytowej – pozwoli jej spłacić część zadłużenia. Ponadto, grupa zawarła promesę z kredytodawcami na nowy pięcioletni zabezpieczony kredyt niepodporządkowany o wartości 5,5 mld zł i 500 mln zł wielowalutowego kredytu odnawialnego, na zrefinansowanie całości zadłużenia Allegro wynikającego z istniejącego kredytu.

Inwestorzy głównie instytucjonalni 

5 proc. oferty ma zostać skierowana do inwestorów indywidualnych. Wszyscy pracownicy, zatrudnieni przez Allegro w dniu IPO i którzy nie posiadają akcji objętych w ramach historycznych uzgodnień inwestycyjnych, otrzymają jednorazową premię w formie akcji o wartości 10 tys. zł na pracownika, do której uprawnienia nabędą po 360 dniach od daty wejścia na giełdę.

Pandemia podniosła wyniki

Platforma Allegro dysponuje bazą 12,3 mln aktywnych użytkowników, którzy mają dostęp do oferty około 117 tys. firm, zawierając średnio 32 mln transakcji miesięcznie (w roku zakończonym 30 czerwca 2020 r., a więc z uwzględnieniem okresu obostrzeń w związku z COVID-19). W tym czasie wartość brutto sprzedanych produktów na platformie Allegro wyniosła 28,4 mld zł. Wzrosty sprzedaży w lipcu i sierpniu nadal były duże, wynosząc odpowiednio 48% i 51%.

Rynek handlu internetowego w Polsce w 2019 r. wart był ponad 61 mld zł i stanowił prawie 11% handlu detalicznego. W 2020 r. spodziewać się można najwyższych od lat wzrostów. Tak szybki wzrost udziału będzie możliwy dzięki epidemii COVID-19. Handel internetowy mocno zyskał dzięki pandemii oraz restrykcjom wprowadzonym w celu ograniczenia jej rozwoju. Sklepy i platformy handlowe notowały znaczące wzrosty sprzedaży, a wiele sieci sklepów stacjonarnych podjęło decyzje odnośnie uruchomienia własnych e-sklepów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *