Allegro przejmie Mall Group

Allegro wprowadzi wyszukiwanie po obrazie ?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Spółka Allegro zdecydowała się na przejęcie platformy e-commerce Mall Group, działającej w Europie Środkowo-Wschodniej, za 881 mln euro. Transakcja pozwoli rozbudować platformę sprzedażową o możliwość realizacji zamówień na rynki zagraniczne, a współpraca firm umożliwi wymianę technologii i doświadczenia biznesowego.

Mall Group to jedna z największych platform e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej, która w roku finansowym zakończonym w marcu 2021 r. osiągnęła GMV w wysokości 4,3 mld zł. Marża brutto utrzymała się na poziomie 14%, a poziom EBITDA był dodatni. Transakcja, w wyniku której Allegro przejmie 100% udziałów w Mall Group oraz WE|DO od sprzedających je akcjonariuszy PPF, EC Investments i Rockaway Capital wyniesie 881 mln euro. Taka kwota została ustalona na podstawie wyceny firmy na 925 mln euro oraz odliczenia długu i pozycji o charakterze dłużnym, które wyniosły 44 mln euro. Przyjmuje się, że cena transakcji może jeszcze zostać podniesiona, ale o nie więcej niż 50 mln euro. Powodem takich zmian mogą być planowane cele krótkoterminowe.

Przejmując aktywa e-commerce Grupy Mall oraz aktywa logistyczne WE|DO, Allegro otwiera się na rynki w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii i Chorwacji. Wartość przeprowadzanej transakcji będzie równowartością GMV za okres 12 miesięcy do marca 2021 roku i ok. 7,2x zysku brutto za okres 12 miesięcy do marca 2021 roku.

Ekspansja Allegro na zagraniczne rynki

Współpraca z Mall Group pozwoli Allegro na dotarcie do nowych klientów w innych krajach europejskich, a także na poszerzenie oferty dla obecnych klientów platformy, których jest aż 18 mln. Dzięki połączeniu firm możliwe będzie również rozbudowanie platformy o nowe wersje językowe oraz wdrożenie narzędzi wsparcia w prowadzeniu sprzedaży na rynkach zagranicznych. Jak podkreśla François Nuyts, prezes Allegro, współpraca z Mall Group przyczyni się do stworzenia międzynarodowego zespołu, który będzie działać na rynku detalicznym o wartości ponad 1,1 bln zł. Prezes Allegro dodaje, że liczba konsumentów na rynku detalicznym w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Węgrzech i Chorwacji wynosi ponad 70 mln.

Dzięki transakcji podwojony zostanie całkowity rynek grupy w krajach o bardzo atrakcyjnych wskaźnikach gospodarczych i wysokim potencjale wzrostu. Przyczyni się to także do pozyskania nowych sprzedawców, a to z kolei pomoże w dotarciu do nowych klientów. Mall Group będzie mogła, korzystając z 20-letniego doświadczenia Allegro, zwiększać marżę oraz pozyskiwać nowe źródła przychodów. Z drugiej strony, rozbudowywana wspólnie platforma będzie też kolejną okazją dla Allegro, aby poszerzyć ofertę, która będzie odpowiadać zarówno polskim, jak i zagranicznym klientom.

Rozwój Mall Group

Zdaniem Jakuba Havrlanta, Przewodniczącego Rady w Grupie Mall, Prezesa i założyciela Rockaway Capital, współpraca z Allegro pomoże dalej rozwijać Mall Group, która od ponad siedmiu lat buduje swoją pozycję na rynku e-commerce w Czechach i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak dodaje Jan Hanuš, prezes Grupy Mall, model biznesowy Grupy będzie mógł dopasować się do firmy Allegro, oferując dostęp do rozbudowanej infrastruktury ostatniej mili i zaplecza operacyjnego w krajach, w których obecna jest Mall Group. Dodatkowo, dzięki wsparciu Allegro, Grupa będzie rozwijać biznes 3P, co w przyszłości będzie wiązać się z powiększeniem oferty i zwiększoną częstotliwością transakcji. To z kolei przyniesie wzrost rentowności.

Prezes Mall Group dodaje również, że dzięki silnej pozycji obu firm na rynku Europy Środkowo-Wschodniej możliwe będzie stworzenie platformy, która idealnie wpasuje się w oczekiwania lokalnych konsumentów, a firmy będą mogły zaoferować pełen pakiet usług w sześciu krajach tej części Europy zarówno dla swoich klientów, jak i sprzedawców. Jak podkreśla Jan Hanuš, obie firmy stawiają na innowacje, a współpraca pomoże zwiększyć pulę talentów w regionie.

Grupa Mall jest jednym z większych graczy na rynku e-commerce w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Firma stawia na popularne marki konsumenckie, które cieszą się zainteresowaniem klientów. Transakcja z Allegro będzie szansą dla Grupy, aby dzięki nowym technologiom przyspieszyć rozwój i pozyskać wiedzę na temat biznesu 3P. Obie formy skorzystają na wymianie know-how i stworzą międzynarodową platformę nastawioną na rozwój na zagranicznych rynkach.

Polski rynek e-commerce przekroczy 110 mld zł

Jak wynika z danych PMR, w 2020 r. rynek internetowej sprzedaży detalicznej w Polsce był wart blisko 89 mld zł, po spektakularnym wzroście napędzonym przez pandemię COVID-19. W 2021 r. wzrośnie o kolejne ponad 20% i przekroczy 110 mld zł. Sprzedaż na platformach handlowych stanowi około połowę wartości rynku. Oprócz Allegro silną pozycję mają również sklepy internetowe, także te z kanału omnichannel, tzn. powiązane ze sklepami stacjonarnymi. Największe e-sklepy to euro.com.pl, zalando.pl, mediaexpert.pl, ikea.pl, oponeo.pl – każdy z nich ma przychód blisko 1 mld zł lub powyżej.

Więcej informacji w raporcie PMR „Handel internetowy w Polsce 2021 Analiza rynku e-commerce i prognozy rozwoju na lata 2021-2026″.

Okiem eksperta PMR: Amazon Prime wszedł do Polski. Czy Allegro ma się czego obawiać?

Zobacz również