Raport PMR: COVID-19 czynnikiem, który znacząco przyśpieszy rozwój internetowego rynku spożywczego

tablet trzymany w rękach

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pandemia sprawiła, że szybko zaczęła rosnąć sprzedaż internetowa także w segmentach, które do tej pory charakteryzowały się najmniejszą popularnością wśród konsumentów. Takim przykładem jest segment artykułów spożywczych.

Rynek spożywczy wykazuje największą różnicę pomiędzy całym rynkiem, a kanałem internetowym. Zarówno pod względem udziału kanału internetowego w całym rynku, jak i podejścia konsumentów do zakupów. Charakteryzuje się on także najmniejszą penetracją ze strony największych sieci.

Oprócz nastawienia klientów, głównymi powodami tego stanu rzeczy były brak usługi zakupu produktów świeżych, schłodzonych czy mrożonych poza największymi aglomeracjami i w najbliższych im miejscowościach.

Koronawirus znacząco przyśpieszy rozwój handlu artykułów spożywczych w internecie

Według danych PMR, w 2019 r. handel internetowy artykułami spożywczymi stanowił niecałe 0,5% całego rynku spożywczego.  W 2020 r. segment ten wzrośnie o ponad 40% r/r., zwiększając udział e-commerce w rynku spożywczym do 0,7%. 

Czynnikiem, który znacząco przyspieszy rozwój tego segmentu będzie epidemia COVID-19. Już pod koniec lutego, jeszcze przed pojawieniem się w Polsce pierwszych przypadków zakażenia koronawirusem, największe e-sklepy z żywnością zaobserwowały znaczący wzrost sprzedaży – zarówno pod względem wartości koszyka jak i liczby zamówień.

Co więcej, należy się spodziewać, że koronawirus okaże się czynnikiem pozytywnie wspierającym rozwój sprzedaży internetowej artykułów spożywczych także w dłuższym okresie czasu. Do końca prognozowanego przez PMR okresu (2021-2025) rynek będzie wzrastał dwucyfrowo rok do roku.

 

O autorze

 

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.