Raport PMR: COVID-19 zachwiał rynkiem odżywek dla sportowców

silownia-fitness-ciezarki

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ubiegły rok był dobrym okresem dla rynku odżywek dla sportowców w Polsce. Wartość tego rynku w 2019 r. szacowana jest na 325 mln zł, wynika z najnowszego raportu PMR ,,Rynek odżywek dla osób uprawiających sport w Polsce 2020. Analiza rynku i perspektywy rozwoju”. Trwająca pandemia COVID-19, związane z nią restrykcje w postaci zamknięcia siłowni i klubów fitness oraz inne ograniczenia wpłyną negatywnie na rynek, a kanał internetowy będzie jedynym, który w 2020 r. odnotuje dodatnią dynamikę wzrostu wartości.

Rok 2019 r. był ogólnie dobrym okresem pod względem ekonomicznym, co stymulowało popyt na odżywki dla osób aktywnych. Jednocześnie, poszerzało się grono osób aktywnie spędzających czas, które są potencjalnymi nabywcami tego typu produktów. Jak wynika z szacunków PMR, rynek odżywek dla sportowców w 2019 r. wart był 325 mln zł i wzrósł r/r.

W 2020 r., w wyniku pandemii koronawirusa doszło do istotnych zmian w zakresie zachowań konsumentów związanych z aktywnością sportową, obniżenia ich siły nabywczej w wyniku kryzysu gospodarczego, jak również zmian w zwyczajach zakupowych związanych z wyborem kanału sprzedaży. Dodatkowo, na skutek obawy przed zakażeniem, wzrostu liczby osób przebywających na kwarantannie i izolacji, odwołania wielu zawodów sportowych, czasowego zamknięcia siłowni i basenów, wiele osób ograniczyło aktywność fizyczną.

COVID-19: sklepy stacjonarne najbardziej dotkniętym kanałem

W wyniku powyższych czynników PMR szacuje, że rynek odżywek dla osób aktywnych zanotuje w 2020 r. spadek wartości sprzedaży, o 5% r/r. Ze względu na skalę wprowadzonych obostrzeń najbardziej dotkniętym kanałem będą sklepy stacjonarne, w tym specjalistyczne i sportowe.

Jednocześnie, jedynym kanałem, który zwiększy wartość sprzedaży w 2020 r. będzie kanał e-commerce (sklepy internetowe i platformy internetowe), a jego udział w wartości rynku wzrośnie. Jest to związane z tym, że klienci, którzy do tej pory kupowali odżywki w sklepach stacjonarnych czy też na siłowniach przenieśli zakupy do internetu. Jednocześnie część z nich zrezygnowała w ogóle z zakupu takich produktów lub je ograniczyła.

Uwagi metodologiczne:

Wartość rynku przedstawiona w raporcie PMR rozumiana jest jako wartość sprzedaży produktów prezentowanych jako odżywki dla osób aktywnych fizycznie posiadających różny status prawny np. suplementu diety lub innego środka spożywczego, np. produktów określanych wcześniej jako dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Wartość rynku dotyczy sprzedaży detalicznej w kanałach internetowych (sklepach, aptekach internetowych i na platformach sprzedażowych) i stacjonarnych (sklepach specjalistycznych z odżywkami, sklepach sportowych, sklepach w galeriach handlowych, spożywczych i w aptekach).

Więcej informacji w raporcie PMR: Rynek odżywek dla osób uprawiających sport w Polsce 2020. Analiza rynku i perspektywy rozwoju.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *