Raport PMR: W 2025 r. dyskonty będą odpowiadać za ponad 1/3 rynku spożywczego

supermarket wozek zakupowy zakupy

Ten post dostępny jest także w języku: English

W 2025 r. dyskonty będą odpowiadać za ponad jedną trzecią wartości sprzedaży na rynku spożywczym w Polsce. Takie prognozy płyną z najnowszego raportu PMR pt. „Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”.

Polacy kochają dyskonty

Wyniki badania konsumenckiego PMR jasno wskazują, że najpopularniejszym kanałem zakupów w Polsce są dyskonty. W ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie przeprowadzone w kwietniu 2020 r., zakupy w dyskontach robiło blisko dziewięciu na 10 Polaków. W dyskontach częściej niż inne grupy kupują mężczyźni, osoby w wieku 35-54 lat, ale także osoby z wyższym wykształceniem.

Szacunki PMR wskazują, że w 2019 r. sklepy dyskontowe odpowiadały za blisko 28% wartości sprzedaży na rynku spożywczym w Polsce. Do 2025 r. udział ten przekroczy 35%. Dynamika wzrostu sprzedaży w kanale dyskontów będzie przewyższać dynamikę rynku spożywczego jako całości.

Dyskonty czekają duże zmiany

Chociaż widać oznaki powolnego nasycenia tym formatem, dyskonty wciąż rozwijają się bardzo dynamicznie. Wpływ na to mają w dużej mierze olbrzymie inwestycje oraz wydatki reklamowe i promocyjne dwóch sieci sklepów – Biedronki i Lidla.

W ciągu najbliższych dwóch lat kanał dyskontów czekają duże zmiany. W kanale dyskontów zaczną działać sklepy Tesco, których przejęcie ogłosiła sieć Netto (trwa oczekiwanie na decyzję UOKiK).  W lipcu 2020 r. działalność w kanale dyskontów rozpoczął również nowy gracz – również rosyjska sieć Mere. Placówki Mere to hard dyskonty, a sieć ma plany uruchomienia ponad 100 sklepów w Polsce.

kanal dyskontow w polsce dynamika pmr

Więcej informacji w najnowszym raporcie PMR: Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025.

O autorze

Agnieszka Skonieczna

Retail Business Unit Director

Analityk z ponad dwunastoletnim doświadczeniem. Kieruje działem Retail. Obszary specjalizacji: rynek spożywczy, rynek DIY oraz rynek wyposażenia wnętrz.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *