Raport PMR: W 2026 r. internet i dyskonty będą odpowiadać za 35% handlu kosmetykami w Polsce

buteleczka wśród płatków róż

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pomimo pandemii koronawirusa, rynek artykułów kosmetycznych w Polsce odnotował dodatnią dynamikę w 2020 r. Rynek wzrósł o około 1,6% do około  25 mld zł. Co więcej, w 2021 r. w wyniku powolnego łagodzenia restrykcji i powrotu konsumentów do dawnych zachowań (tj. większa aktywność poza domem, częstsze odwiedzanie sklepów, czy powolny powrót do biur) dynamika wzrostu rynku powróci do trendu sprzed pandemii. Rynek ten odnotuje odnotuje wzrost r/r na poziomie 4,2%, wynika z najnowszego raportu PMR pt. „Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”.

Interent i dyskonty ze sprzedażą kosmetyków o wartości 7,1 mld zł

W 2020 r. sprzedaż artykułów kosmetycznych w internecie oraz dyskontach osiągnęła wartość 7,1  mld zł, odpowiadając za ponad 28% udziału w całym rynku handlu detalicznego artykułami kosmetycznymi.

Kanały te od kilku lat zachowują najwyższe dynamiki wzrostu wśród wszystkich kanałów rynku artykułów kosmetycznych. Wynika to z ich rosnącej popularności wśród konsumentów oraz w przypadku dyskontów – rozszerzaniu asortymentu, a zmiana zachowań konsumentów w 2020 r. (tj. zakupy kosmetyczne przy okazji zakupów spożywczych, czy przeniesienie ich do internetu) tylko podbiła te wzrosty.

Co więcej, w najbliższych latach trend ten nie ulegnie zmianie, kanały te będą rosnąć ponad dwukrotnie szybciej niż cały rynek kosmetyczny, średniorocznie wzrastając o 6,4% w latach 2021-2026. Według prognoz PMR, udział internetu i dyskontów w rynku artykułów kosmetycznych wzrośnie do ponad 35% w 2026 roku.

Dynamika wartości rynku kosmetyków i najszybciej rosnących kanałów dystrybucji

dynamika rynku kosmetyków

Analiza stanowi część raportu PMR: Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi 2021.

A o asortymencie pozakosmetycznym w drogeriach porozmawiamy już 25 lutego 2021 r. na webinarze: PMR In-Sector Insight: Asortyment pozakosmetyczny w drogeriach.

 

O autorze

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad czteroletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *