Reakcja społecznie odpowiedzialnych firm na COVID-19

Dłonie nad biurkiem

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pandemia COVID-19 dotknęła wszystkich, a perspektywa dużego kryzysu zdrowotnego, jak i gospodarczego, stała się prawdziwym wyzwaniem dla społeczeństwa i firm. W ostatnich latach działalność prospołeczna przedsiębiorstw koncentrowała się na temacie ochrony środowiska. W tym roku, przedsiębiorstwa szczególnie troszczą się o środowisko medyczne.

Wsparcie finansowe ze strony biznesu

W kwietniu polski sektor biznesu przeznaczył w sumie ponad 70 mln zł do walki z COVID-19 w formie bezpośredniego wsparcia finansowego i zakupu niezbędnego sprzętu dla personelu medycznego. W marcu kwota ta wyniosła ponad 100 mln zł. Największej pomocy finansowej w marcu udzielił PKN Orlen – ponad 60 mln zł. W kwietniu 25% firm z ogólnej liczby zidentyfikowanych podmiotów zdecydowało się na udzielenie bezpośredniego wsparcia finansowego. To o 18% mniej niż w marcu.

Polskie firmy pomagają w walce z COVID-19

Warto wyróżnić inicjatywy firm, które oferują nie tylko pomoc finansową. Do takich należą: IKEA, Eurocash, Hortex, Facebook, Costa Coffee, McDonald’s, Maczfit, KFC, Burger King Polska, Pizza Hut czy Starbucks Polska. Firmy te stworzyły akcje, mające na celu opłacenie posiłków dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia – „Posiłki dla lekarzy” i „Wzywamy do posiłków”. IKEA (Grupa Ingka) podjęła również decyzję o udzieleniu pomocy w postaci darowizn o wartości 26 milionów euro. Koncentrują się one na dostarczaniu najbardziej niezbędnych rzeczy, takich jak łóżka, pościel, żywność i zabawki do szpitali, ośrodków medycznych i schronisk.

LPP, polski detalista mody, który jest właścicielem takich marek jak Reserved, Mohito, Cropp, House, czy Sinsay, wydał już prawie 5,7 mln zł, przekazując m. in. milion masek ochronnych dla ponad 300 placówek medycznych w całej Polsce.

Herbapol Lublin wraz z firmą Polpharma dostarcza codziennie ponad 500 posiłków z syropami, herbatami i napojami ziołowymi do warszawskich szpitali i oddziałów pogotowia ratunkowego. Grupa Eurocash, oprócz zaopatrywania 80 tys. właścicieli sklepów spożywczych, zaangażowała 100 supermarketów w swoją inicjatywę „abc on wheels”, która polega na dostarczaniu żywności osobom starszym.

O autorze

 

 

Katarzyna Kuciel

Junior Analyst

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *