Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. II

Ten post dostępny jest także w języku: English

O tym, co robotyzacja ma do zaoferowania segmentowi retail w 2020 roku, w drugiej części artykułu, pisze Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w firmie Euvic IT.

Roboty mobilne

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

Roboty mobilne w ostatnim czasie masowo wypierają człowieka z przestrzeni magazynowych. Magazynierów brakuje w całej Polsce, a magazyny zlokalizowane często na peryferiach miast lub wręcz w polu, borykają się z zapewnieniem obsady. Szczególnie w okresach wakacyjnych, świątecznych czy w sezonie grypowym. Stosunkowo wysokie wynagrodzenia, regulowane przepisami prawa dotyczącymi pracy w godzinach nocnych czy w dni świąteczne, a także ryzyko utraty obsady – wszystko to powoduje, że zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego zdają się mieć przed sobą najlepsze lata.

Wśród rozwiązań mobilnych w handlu i logistyce możemy wyróżnić następujące grupy:

 • Transport P2P (Point-to-Point) – wózki typu AMR wożące po hali magazynowej kosze, jeżdżące półki z asortymentem włożonym do nich przez człowieka, czy inteligentny regał. Wszystko to sprawia, że praca człowieka, polegająca na obsłudze transportu staje się zbędna.
 • Systemy transportu intralogistycznego, oparte o AGV, zautomatyzowane rolotoki oraz integrację z systemami magazynowymi klasy MES. W tym przypadku oprócz wyeliminowania pracy wykonywanej człowieka przy załadunku i transporcie, systemy dbają także o automatyczne zarządzanie kolejnością misji czy optymalizację ruchu, a w czasie zmniejszonego ruchu (np. w nocy) sortują zawartość magazynu i np. Palety, które w pierwszej kolejności przeznaczone są do załadunku przesuwają bliżej terminali, po to, aby skrócić jego czas.
 • Automaty zbierające daneczyli mobilne stacje wykonujące inwentaryzację poprzez skanowanie etykiet czy tagów RFID, a także analizujące nieustrukturyzowany obraz. Są one w stanie zauważyć brak towaru na półce lub umieszczenie niewłaściwego produktu w niewłaściwym miejscu.

Roboty mobilne można podzielić na AGV (Automated Guided Vehicles) oraz AMR (Autonomous Mobile Robots).

Systemy AGV pozwalają na:

 • Obniżenie kosztu transportu wewnętrznego.
 • Zastąpienie wózków widłowych, operatorów oraz operatorów autonomicznymi pojazdami AMR.
 • Optymalizację zleceń transportowych w czasie rzeczywistym.
 • Zlecanie operacji typu sortowanie robotom w godzinach zmniejszonego ruchu.
 • Eliminacja dodatkowych kosztów ludzkich i infrastruktury w uciążliwych, szkodliwych i specjalnych środowiskach pracy.
 • Redukcja dodatkowych kosztów pracy związanych z absencjami, pracą w godzinach nocnych i w weekendy.

Z kolei systemy AMR umożliwiają:

 • Zautomatyzowany transport materiałów.
 • Częstsze i dokładniejsze zbieranie danych w środowiskach przemysłowych i komercyjnych.
 • Nawet 2-3 krotną poprawę wydajności kompletacji.
 • Obniżenie kosztów pracy.
 • Skuteczne zarządzanie wzrostem, sezonowym obłożeniem, czy realizację potrzeb kadrowych.
Fot. Roboty mobilne, AGV, Źródło: Euvic

R jak robotyzacja

Zarówno ramiona robotyczne, systemy Machine Vision, jak i roboty mobilne stanowią część bogatej oferty Euvic skierowanej dla branży retail. Współpraca z partnerami takimi jak Etisoft, czy Zebra Technologies pozytywnie wpływa na optymalizację działania sklepów oraz lepsze wykorzystanie zasobów i kapitału ludzkiego. Robotyzacja branży retail pozwala tworzyć idealne środowiska dla kupujących, a dodatkowo uwalnia pracowników od powtarzających się, monotonnych zadań. Dzięki niej możliwe jest wyeliminowanie problemów z zapasami i cenami oraz łatwiejsze przestrzeganie przyjętych norm i wymagań, co w efekcie przyczynia się do poprawy ogólnej wydajności sklepu. Jak już pisałem na początku, w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z znacznym wzrostem robotyzacji zarówno w branży retail, jak i w logistyce. Wszystko wskazuje jednak na to, że poczynione w tym obszarze inwestycje stanowią dopiero zaczątek prawdziwego rozwoju, a najwięksi gracze prawdziwą rewolucję mają jeszcze przed sobą. Kilka przykładów automatyzacji w sektorze retail podawałem już wcześniej, w moim artykule o trendach technologicznych w retail, ale dziś, raz jeszcze chciałbym podkreślić, że od robotyzacji odwrotu nie będzie. W końcu wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z powtarzalnymi procesami, praca robota zawsze będzie tańsza i dokładniejsza od pracy człowieka.

Autorem artykułu jest Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.