Rossmann otworzył 1500 drogerię w Polsce

kosmetyki na półce

Ten post dostępny jest także w języku: English

Lider rynku, niemiecka sieć drogerii Rossmann otworzyła 1500 drogerię w Polsce. Nowy sklep znajduje się w Łodzi. Mimo pandemii koronawirusa sieć nie zwalnia tempa ekspansji. W 2020 r. sieć otworzyła 90 sklepów.

13 lutego 2021 r. Rossmann otworzył 1500 drogerię w Polsce. Nowy sklep został otwarty w symbolicznej lokalizacji, na tej samej ulicy, na której stanął pierwszy sklep sieci w Polsce, w Łodzi na ulicy na Piotrkowskiej. Podobnie jak w innych sklepach sieci w kraju, nowy sklep dysponuje asortymentem 12 tys. produktów, jest także zaopatrzony w kasy samoobsługowe.

Rossmann liderem z ponad 1/5 udziału w rynku

Niemiecka sieć drogerii jest niekwestionowanym liderem rynku kosmetycznego wśród sklepów specjalistycznych. Zarówno pod względem liczby sklepów oraz wartości sprzedaży, której udział w całym rynku plasuje się na poziomie 23%. Udział lidera jest zbliżony do tego osiągniętego przez czterech kolejnych graczy razem. Wśród których znalazły się sieci spożywcze Biedronka, Lidl oraz sieć drogerii Hebe oraz perfumerie Douglas. Nic nie wskazuje na to, żeby pozycja Rossmanna miała zmienić się w najbliższych latach. Rossmann nie ma poważnej konkurencji w postaci jednej sieci drogeryjnej porównywalnej do niego pod względem wielkości sieci dystrybucji. Wśród drogerii ogólnoasortymentowych jego największy konkurent sieć Hebe obecnie posiada ponad sześciokrotnie mniej sklepów oraz czwartą pozycję w rynku pod względem przychodów.

 

Okiem eksperta PMR

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

W 2020 r. mimo pandemii dynamika otwarć w segmencie dużych sieci drogeryjnych została utrzymana na poziomie podobnym jak we wcześniejszych latach. Łącznie w dużych sieciach drogeryjnych przybyło ponad 90 nowych drogerii. Za wzrost liczby sklepów odpowiadała głównie sieć Rossmann, która powiększyła się o 90 sklepów. Również sieć Hebe otworzyła ponad 20 nowych placówek. Z kolei Natura zamknęła część sklepów, co wpłynęło negatywnie na dynamikę wzrostu liczby sklepów największych sieci w Polsce. W 2021 r. prognozujemy osłabienie dynamiki wzrostu liczby nowych placówek w dużych sieciach drogeryjnych. Należy zwrócić jednak uwagę, że wzrost rynku dużych sieciowych drogerii jest mocno związany z upadkiem drogerii niezależnych, stąd choć wciąż rośnie ich liczba, potencjał na kolejne sklepy jest coraz bardziej ograniczony.

 

Więcej na temat rynku artykułów kosmetycznych w raporcie PMR: Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi 2021. A o asortymencie pozakosmetycznym w drogeriach na webinarze: PMR In-Sector Insight: Asortyment pozakosmetyczny w drogeriach, który odbędzie się już 25 lutego 2021 r.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *