Rowery i akcesoria rowerowe największym segmentem rynku sprzętu sportowego w Polsce

Ten post dostępny jest także w języku: English

Rowery i akcesoria rowerowe są największym segmentem rynku sprzętu sportowego w Polsce. Według analizy PMR, przeprowadzonej na potrzeby raportu segment ten osiągnął prawie 1/5 udziału w rynku sprzętu sportowego. Analizę potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego przez PMR, z którego wynika że jazda na rowerze jest najchętniej uprawianym wśród respondentów sportem. Z kolei sprzęt rowerowy najczęściej kupowanym sprzętem sportowym.

Według danych PMR, wartość sprzedaży rowerów i akcesoriów rowerowych osiągnęła prawie 1 miliard złotych w 2018 roku. Osiągając ponad 1/5 udziału w rynku sprzętu sportowego w kraju. Wysoki udział tej kategorii nie powinien dziwić zważywszy na wysoką popularność jeżdżenia na rowerze wśród Polaków. Zarówno w celach rekreacyjnych, jak i wykorzystując rower jako kolejny środek transportu.

Sprzęt sportowy jest częścią rynku artykułów i odzieży sportowej w Polsce, który uwzględnia również odzież i obuwie sportowe. W 2018 r. sprzęt sportowy osiągnął prawie 45% całego rynku artykułów sportowych, osiągając wartość 4,7 miliardów złotych.

Jazda na rowerze najpopularniejszym sportem wśród Polaków


Potwierdzają to wyniki badania PMR, przeprowadzonego na osobach, które w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie zakupiły sprzęt, akcesoria, odzież lub obuwie sportowe. Jazda na rowerze jest najpopularniejszym sportem, jaki podejmowali respondenci w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 6 na 10 wskazań.

Co więcej, zapytaliśmy również respondentów o kupowane rodzaje sprzętu sportowego. Jeden na trzech badanych w ciągu ostatniego roku zadeklarował zakup akcesoriów rowerowych. Jest to najczęściej wymieniana przez respondentów kategoria artykułów sportowych zakupionych w ostatnim roku. Częściej kupili je mężczyźni oraz osoby w wieku 35-54 lata. Z kolei prawie 30% badanych zadeklarowało zakup roweru.

Wpływ na popularność jazdy na rowerze ma również zmieniająca się infrastruktura miast, bardziej przyjazna temu środkowi transportu. W Polsce rozwija się także sieć ścieżek rowerowych – liderem pod względem całkowitej długości jest Warszawa (590 km), wynika z danych GUS. Na dalszych miejscach znajdują się: Wrocław, Poznań oraz Kraków.

Analiza została przeprowadzona na potrzeby raportu PMR: Rynek artykułów i odzieży sportowej w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

O autorze

 

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.