Hybrydowa tęsknota za biurem

pracownik

Ten post dostępny jest także w języku: English

Już 6 na 10 pracowników aktualnie wykonuje swoje obowiązki całkowicie zdalnie. Jednak na pytanie, jaki jest optymalny model wykonywania pracy, większość odpowiada, że mieszany – wynika z badania Grafton Recruitment oraz CBRE.  Eksperci wskazują, że te kwestie rozwiązuje fizyczne biuro, które ma symboliczny wymiar, miejsca spotkań i przestrzeni do pracy, o której po wyjściu można zapomnieć.

– Z pracą zdalną mierzymy się od marca. Mieliśmy czas, żeby się do niej przyzwyczaić, a teraz przyszedł moment, żeby zacząć ją systematycznie planować. Większość firm postawi na hybrydowy model pracy, zwłaszcza, że tego oczekują pracownicy. Będzie to wymagało nie lada umiejętności w zakresie planowania i strategii, ale też optymalnego wykorzystania biura. (…) Jego rola się nieco zmieni. Będzie to przede wszystkim miejsce spotkań, gdzie na znaczeniu zyska część wspólna i dostęp do nowoczesnych technologii – mówi Joanna Mroczek, szefowa działów Badań Rynku i Marketingu w Polsce i regionie CEE w CBRE.

Hybryda zamiast pracy zdalnej

Jak wynika z badania, pracownicy chcą funkcjonować w trybie mieszanym – częściowo w domu, a częściowo w biurze. Taką chęć zadeklarowało 64% pracowników. Co dziesiąta osoba wskazuje, że optymalna jest praca cały czas w biurze, a 26% nie ma nic przeciwko zdalnej pracy w pełnym wymiarze. W hybrydowym modelu pracy aż 43% pracowników liczy na 3 dni pracy z domu, 26% chce przebywać w biurze tylko jeden dzień w tygodniu, a 24% chce pracować zdalnie przez dwa dni z pięciu. Jeden dzień pracy z domu wystarczy tylko 6% pracowników.

Niewygody pracy zdalnej

Głównymi trudnościami pracy zdalnej są: ograniczony bezpośredni kontakt z innymi pracownikami (na co wskazuje ok. 40% badanych), problemy z oddzieleniem życia zawodowego i prywatnego oraz rzadkie wyjścia z domu. Co piąty pracownik wskazuje, że w domu brakuje mu odpowiedniego sprzętu do wykonywania pracy oraz ma nieodpowiednie warunki z powodu współdomowników, w tym głównie dzieci, które wymagają dużo uwagi.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *