Magdalena Betin, IKEA dla PMR: Zrównoważony rozwój wpisany w nasze DNA

magdalena betin ikea pmr webianar

Ten post dostępny jest także w języku: English

IKEA chce, by do 2030 r. wszystkie produkty w niej sprzedawane pochodziły z materiałów odnawialnych lub z recyklingu, podkreślała Magdalena Betin, liderka zrównoważonego rozwoju IKEA, podczas PMR Webinar Home & Garden Retail, który odbył się 5 listopada.

Zaangażowanie społeczne w czasach COVID-19

W 2018 r. IKEA opublikowała nową strategię „People and planet positive”, z którą pracuje od 2012 r.  – Tak naprawdę, od kiedy istnieje IKEA, to dbałość o środowisko jest zapisana w naszym DNA. Strategię zrównoważonego rozwoju realizujemy od lat i dotyczy ona wszystkich naszych działań – podkreślała Magdalena Betin podczas webinaru PMR.

Nowa strategia ukierunkowana jest na nowe wyzwania, przed którymi stoi współczesny świat. Zostały one zdefiniowane jako niezrównoważona konsumpcja, zmiany klimatyczne i nierówności społeczne. Odpowiedzią na te wyzwania są trzy obszary wdrażane w ramach strategii – zrównoważone życie, gospodarka obiegu zamkniętego i pozytywny wpływ na klimat oraz sprawiedliwe i równe traktowanie.

Celem tego ostatniego obszaru jest wywieranie pozytywnego wpływu w całym łańcuchu wartości, na naszych pracowników i dostawców. Ten obszar nabrał szczególnego znaczenia w obszarze pandemii, bo  oznacza również zaangażowanie społeczne – podkreśla liderka zrównoważonego rozwoju w IKEA. Firma przeznaczyła 4,5 mln zł wsparcia w ramach darowizn w czasie pandemii COVID-19 i ufundowała m.in. 40 tys. posiłków dla pracowników szpitali, placówek ratowniczych i laboratoriów oraz wyposażyła w meble i akcesoria 37 stacjonarnych oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w 34 szpitalach w całym kraju.

Ambitne cele IKEA do 2030 r.

IKEA chce również umożliwiać swoim klientom zrównoważone życie, zarówno w domu, jak i poza nim, a także inspirować do takich działań. Sieć sama podejmuje różnego rodzaju inicjatywy w tym zakresie.

Przykładowo, w placówkach IKEA już w 2015 r. całe oświetlenie zostało wymienione na energooszczędne oświetlenie led. Bawełna w produktach IKEA pochodzi wyłącznie z upraw zrównoważonych. Od początku 2020 r. sieć wycofała także wszystkie produkty plastikowe jednorazowego użytku, takie jak słomki, worki na śmieci czy też tacki. – Od 2015 r. rozwijamy też ofertę roślinną w ramach IKEA FOOD. W sierpniu wprowadziliśmy klopsiki roślinne, które które w smaku i teksturze są takie jak tradycyjne mięsne klopsiki, ale w porównaniu do nich odpowiadają tylko za 4% śladu węglowego – podkreśla Magdalena Betin.

W październiku tego roku IKEA ogłosiła również, że w ciągu roku wycofa ze sprzedaży wszystkie baterie alkaiczne, zachowując w asortymencie wyłącznie akumulatorki do ładowania. – W ubiegłym roku sprzedaliśmy 300 milionów sztuk baterii jednorazowych na całym świecie. Gdyby każdą taką baterię zastąpić akumulatorkiem wielorazowego użytku, to na wysypisko trafiłoby o 5 tys. ton zużytych baterii mniej – zaznaczała liderka zrównoważonego rozwoju IKEA podczas webinaru PMR.

Polacy dbają o ekologię

W 2019 r. IKEA przeprowadziła drugą edycję badania „Consumer action on climate change”. Pokazuje ono, że w zachowaniach Polaków w ciągu zaledwie dwóch lat nastąpiło dużo zmian w podejściu do zrównoważonej konsumpcji.

Aż 88% Polaków jest obecnie przekonanych co do tego, że działanie człowieka jest przyczyną zmian klimatycznych. Odpowiada to średniej z innych badanych krajów. Co ciekawe, wraz ze wzrostem wiedzy obserwujemy wzrost obaw. Obecnie aż 82% Polaków martwi się zmianami klimatycznymi, w porównaniu do 65% w 2017 r. – wyjaśnia Magdalena Betin.

Polaków do dbałości o planetę motywują przede wszystkim kwestie zdrowotne oraz finansowe. Są również skłonni bardziej się zaangażować, kiedy wiedzą dokładnie, co mają robić. Na tle innych krajów Polacy wyróżniają się oszczędzaniem energii – wyłączanie światła, korzystanie z produktów o wysokiej klasie energooszczędności czy też korzystanie z tradycyjnych suszarek, zamiast bębnowych.

Polska wypadała także lepiej od innych krajów jeśli chodzi o obszar samowystarczalności. Chodzi tutaj o uprawę własnych ziół i warzyw, zbieranie deszczówki i generowanie własnej energii. W czasie pandemii podejrzewamy, że ten obszar uległ jeszcze wzmocnieniu – kończy liderka zrównoważonego rozwoju IKEA.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *