Czy na polskim rynku jest miejsce na nowe hipermarkety?

Ten post dostępny jest także w języku: English

Sieć bi1 w przyszłym roku otworzy hipermarket w Ełku. Czy ten format sklepów ma jeszcze szanse na sukces w Polsce? Spośród sklepów wielkopowierzchniowych to właśnie kanał hipermarketów w ostatnich latach przeżywał największe trudności.

Hipermarkety z hiper problemami

Kanał hipermarketów w ostatnich latach przeżywał największe trudności spośród sklepów wielkopowierzchniowych w Polsce. W konsekwencji, w ostatnich dwóch latach wartość sprzedaży w tym segmencie rynku spadała. Ponadto, problemy przeżywa jedna z największych sieci hipermarketów na polskim rynku – Tesco. Jak wynika z analiz PMR, w dłuższej perspektywie spodziewane jest ustabilizowanie się sytuacji w kanale, ale wzrost jego wartości będzie niewielki.

Problemy hipermarketów pojawiły się w konsekwencji m.in. rozwoju innych formatów sklepów spożywczych, a także zmiany przyzwyczajeń konsumentów. Polacy coraz bardziej preferują dokonywanie zakupów w sklepach, które są mniejsze i są blisko miejsca ich zamieszkania. Czynniki socjodemograficzne takie jak np. rosnąca liczba małych gospodarstw domowych również nie sprzyjają rozwojowi tego formatu sklepów.

Lokalizacja przy dużych galeriach handlowych mocnym atutem

Jak wynika z analiz PMR, za powolny wzrost liczby hipermarketów w Polsce, którego spodziewamy się w kolejnych latach, odpowiadać będzie przede wszystkim Kaufland, który jako jedyny planuje jeszcze otwarcia tego typu sklepów.

Dlatego pewnym zaskoczeniem była informacja, że sieć bi1 planuje otwarcie nowego hipermarketu. Lokalizacja hipermarketu bi1 – sklep zostanie otwarty w nowopowstającym centrum handlowym Karuzela w Ełku – będzie niewątpliwie jego mocną stroną. Hipermarket bi1 znajdzie się obok kilkudziesięciu sklepów odzieżowych, sportowych czy sklepów z elektroniką. Obecnie, poza hipermarketami o mniejszej powierzchni, dobrze radzą sobie właśnie te zlokalizowane przy dużych galeriach handlowych.

Pod marką bi1 w Polsce działa siedem sklepów wielkopowierzchniowych (Białystok, Bielsko-Biała, Czeladź, Legnica, Rzeszów, Wałbrzych i Szczecin). Sieć bi1 pojawiła się w Polsce w 2015 r., przejmując dawne sklepy Real, na przejęcie których przez Auchan nie wyraził zgody UOKiK.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *