Czy Żabka dogoni Orlen?

hot_dogs

Ten post dostępny jest także w języku: English

Choć w lipcu 2020 r. spółka Żabka informowała, że jedynie nieco ponad w miesiąc od wprowadzenia cheesburgerów do menu Żabka Cafe, sieć sprzedała ich milion, to flagowym produktem konceptu pozostają hot-dogi. A tych w 2019 r. Żabka sprzedała 36 mln.

Wprowadzona w 2020 r. bezmięsna wersja hot-dogów może zjednać ofercie gastronomicznej sieci sklepów convenience nowych klientów. Na korzyść rozwoju konceptu Żabka Cafe działa również dynamicznie rosnąca liczba placówek. Rok 2020 sieć Żabka rozpoczęła bowiem z liczbą 6002 sklepów a na koniec grudnia zamierza mieć ich już 7000 (wobec 6500 lokalizacji świętowanych we wrześniu). Na razie jednak lider rynku hot dogów w Polsce zdaje się mieć sporą przewagę.

Po hot-dogi wciąż na Orlen

Grupa Orlen sprzedała w ubiegłym roku 66 mln hot-dogów w ramach swoich 2145 punktów Stop Cafe i Star Connect (wobec 48 mln parówek sprzedanych w 2018 r. i 43 mln w 2017 r.). Spośród branych pod uwagę lokalizacji na koniec 2019 r., 79% działała w Polsce, pozostałe zaś w Niemczech, Czechach i na Litwie. Przy bardzo bezpiecznym założeniu, że wszystkie placówki sprzedają porównywalną liczbę hot-dogów, ich sprzedaż na stacjach w Polsce w 2019 r. wyniosłaby 52,27 mln. Ta liczba uwzględnia również te w wersji wegetariańskie, które do oferty sieci trafiły w 2018 r.

Hot-dogi w dostawie Uber Eats

Uber Eats, który od czerwca współpracuje w zakresie dostawy artykułów spożywczych sieci BP oraz Shell a od 17 sierpnia również z siecią Żabka (na terenie Warszawy i Poznania), podał, że jedynie w okresie wakacyjnym użytkownicy platformy zamówili 1 500 hot-dogów. Był to jeden z najczęściej zamawianych produktów (obok kajzerki, Coca Coli, cukru, chipsów cebulowych oraz wody niegazowanej).

 

O autorze

Magdalena Filip

Senior retail analyst

Analityk z dziesięcioletnią specjalizacją w obszarze handlu detalicznego w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej. Specjalizacje: rynek odzieży i obuwia, rynek HoReCa, rynek produktów dla dzieci oraz rynek marki własnej.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.