Epidemia koronawirusa przyśpieszy rozwój e-sklepów spożywczych

Ten post dostępny jest także w języku: English

Kanał internetowy jest jednym z nielicznych, na które epidemia koronawirusa może wpłynąć pozytywnie. Obecnie sytuacja wymusza szybkie dostosowywanie się i wprowadzanie zmian w działalności. Z rynku płyną informacje, o kolejnych graczach inwestujących w kanał sprzedaży internetowej.

 

Zmiana trendu na rynku internetowego handlu artykułami żywnościowymi?

Jak wynika z danych PMR, w ostatnich latach kanał internetowej sprzedaży artykułów żywnościowych rósł stosunkowo wolno ze względu na problemy największych graczy posiadających e-sklepy: sieci Alma, Piotr i Paweł oraz Tesco. Na początku 2020 r. z rynku wycofał się też jeden z największych graczy pure e-grocery – bdsklep.pl.

Co ciekawe, kanał internetowy jest jednym z nielicznych, na które epidemia koronawirusa może wpłynąć pozytywnie. Od początku marca pojawiają się informacje, że sklepy internetowe z żywnością przeżywają znaczący wzrost zamówień.

E-sklep Stokrotki i paczka z Kaufland w internetowym sklepie Mango

6 kwietnia sieć sklepów spożywczych Stokrotka uruchomiła w ramach pilotażu swój sklep internetowy. Dostępny jest on dla mieszkańców Lublina i okolic, ale usługa ma zostać rozszerzona o kolejne miasta. Klienci mogą odebrać zakupy w jednym ze sklepów Stokrotka w Lublinie (przy al. Spółdzielczości Pracy).

Z ciekawą usługą na początku kwietnia wystartował Kaufland. Klienci za pośrednictwem sklepu internetowego Mango mają możliwość zamówienia paczki z najpotrzebniejszymi produktami spożywczymi i higienicznymi. Zawiera ona 32 produkty, w tym m.in. makaron, ryż, olej czy papier toaletowy. Paczka kosztuje 115,98 zł, a przesyłka 19,90 zł.

Także sieć sklepów Żabka wystartowała ze sklepem internetowym z żywnością. Zakupy można odbierać w wybranych sklepach w Warszawie (obecnie w trzech sklepach, ale program pilotażowy ma zostać rozszerzony do 20 placówek), natomiast opcja dostawy do domu jest dostępna w Poznaniu (obszar dostawy obejmuje centrum Poznania). Klienci z Warszawy zamówienia mogą składać przez aplikację Żappka, natomiast w Poznaniu zamawia się za pośrednictwem strony internetowej lub telefonicznie.

Długookresowe korzyści?

Jak wynika z analizy PMR przeprowadzonej na potrzeby raportu Wpływ epidemii koronawirusa na rynek spożywczy w Polsce. Scenariusze i prognozy rozwoju na 2020, kanał internetowy jest jednym z nielicznych kanałów, który na epidemii koronawirusa może zyskać. Co więcej, wzrost popularności zakupów spożywczych przez internet może się utrzymać także po zakończeniu obecnego kryzysu i stanowić motywację dla większej ilości graczy do uruchomienia e-sklepów.

 

O autorze

Justyna Zagórska

Senior Analyst, PMR

Analityk rynku handlu detalicznego w Polsce, współautor raportów m.in. Rynek HoReCa w Polsce 2020, Handel detaliczny produktami marek własnych w Polsce 2019, Handel detaliczny artykułami DIY w Polsce 2020. Posiada także doświadczenie w analizach dotyczących sektora farmaceutycznego i ochrony zdrowia w Polsce.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.