Podaż na warszawskim rynku hotelowym wzrośnie o 6,1% w latach 2021-2022

hotels

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według analizy Cushman&Wakefield (C&W) podaż na rynku hotelowym w Warszawie powinna nadal rosnąć w latach 2021-2022 przy średniorocznym tempie ok. 6.1%, wobec wzrostu o 7,4% w roku 2020. Rok 2021 powinien również przynieść większą aktywność na rynku inwestycyjnym nieruchomości hotelowych.

W związku z pandemią, w roku 2020 nie odnotowano żadnej większej transakcji hotelowej, a  inwestorzy stosowali strategię „wait and see”, podczas gdy właściciele nie byli skłonni pozbywać się aktywów w tym czasie, zwłaszcza po obniżonej cenie –komentuje sytuację na rynku hotelowym hospitality advisor na Polskę w Cushman&Wakefield, Łukasz Bondyra.

Powyższe czynniki sprawiły, że transakcje hotelowe zostały zamrożone – sytuację pogorszył również ograniczony dostęp do finansowania przejęć hoteli. Dynamicznie zmieniające się ograniczenia, perspektywa trzeciej fali COVID-19, lecz przede wszystkim wyzwania operacyjne związane z poziomem popytu na usługi hotelarskie i konferencyjne będą poważnym wyzwaniem dla hotelarzy.  Jest jednak szansa na szybsze ożywienie, ze względu na silny popyt krajowy Warszawy – stolica jest również mniej zależna od rynków międzynarodowych w porównaniu z innymi rynkami Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Ma ona być jedną z pierwszych stolic, w których nastąpi odbicie popytu do poziomu sprzed pandemii. Część inwestorów pozostaje aktywna, jednak podaż hoteli na sprzedaż jest ograniczona, co było charakterystyczne dla rynku również w poprzednich latach. Niemniej jednak przewiduje się wzrost aktywności inwestycyjnej na lokalnym rynku hotelowym w 2021 roku, gdzie już w lutym została zamknięta transakcja sprzedaży hotelu Regent Warsaw, podkreślił Łukasz Bondyra.

W roku 2020 wskaźnik RevPAR (przychód na jeden dostępny pokój) spadł w Warszawie o niemal 74%. Pomimo tego, polska stolica była jednym z najmniej dotkniętych przez pandemię głównych rynków w regionie CCE, właśnie ze względu na silny popyt krajowy, ale i również większą odporność polskiej gospodarki. Podaż na rynku hotelowym w Warszawie wzrosła w 2020 r. o 7,4%,  a w ciągu najbliższych dwóch lat ma ona nadal rosnąć, lecz w niższym średniorocznym tempie – jak szacuje C&W, będzie to 6,1%. Popyt turystyczny z Warszawie w 2020 roku spadł mniej gwałtownie w porównaniu z innymi głównymi rynkami (o około 65% według STR), dzięki wspomnianemu już  silnemu popytowi krajowemu, który przed pandemią stanowił aż 62% noclegów turystycznych.

Pandemia COVID-19 spowodowała również opóźnienia lub nawet anulowanie kilku projektów w regionie CEE/SEE, co jest korzystne dla hotelarzy, jako że prawdopodobnie ograniczy to wzrost podaży. Kilka projektów planowanych przed pandemią doczekało się jednak otwarcia w roku 2020, jak Nobu Warsaw czy Crowne Plaza & Holiday Inn Express Warsaw Hub. Większość pozostałych projektów ma co prawda opóźnienia, ale będą one kontynuowane, przewiduje C&W.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *