Badanie PMR: Lumpeksy w modzie

second hand clothes shopping

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jak wynika z badania PMR przeprowadzonego w kwietniu 2020 r., 31% respondentów kupiło ubranie w sklepie z używaną odzieżą w ciągu trzech miesięcy poprzedzających ankietę, a 7% kupiło w ten sposób obuwie.

Wiek badanych nie miał znaczącego wpływu na rozkład ich odpowiedzi, natomiast szperanie w second handach potwierdziło się być domeną kobiet. O ile zakup ubrań w sklepach z używaną odzieżą w badanym okresie deklarowało 17% mężczyzn, to u pań odsetek wyniósł już 42%.

W przypadku zakupów odzieży, lumpeksy okazały się bardziej popularne aniżeli bazary i targowiska, hipermarkety czy centra outletowe. Można przypuszczać, że ta pozycja sklepów z odzieżą używaną ma zarówno wymiar ekonomiczny jak i jest manifestacją proekologicznych postaw, formą sprzeciwu wobec idei fast fashion, coraz częściej kojarzonej z konsumpcjonizmem i zanieczyszczaniem środowiska.

Second-handy w galeriach handlowych

Od września 2020 r., do listy najemców warszawskiej Galerii Młociny dołączył Bazar Miejski i jest to największa lokalizacja sieci używanej odzieży (wcześniej w centrach handlowych pojawiały się sklepy sieci second-handów Vive). Założyciel konceptu, Tomasz Gałkowski, stworzył go z zamiłowania do idei zero waste i gospodarki cyrkularnej. Inspirował się m.in. trendami popularnymi w Skandynawii, gdzie obecność sklepów z używaną odzieżą w centrach handlowych nie jest rzadkością.

H&M szuka równowagi w odzieży używanej

Szwedzki koncern informował w ostatnich latach, że sprzedaż rzeczy używanych to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w branży modowej. Firma jest większościowym udziałowcem w startupie Sellpy, portalu, który umożliwia użytkownikom odsprzedaż używanych ubrań. Z kolei niedawno własną platformę do handlu używanymi ubraniami posiada marka COS, również należąca do koncernu H&M.

Więcej na temat trendów na polskim rynku odzieżowym w najnowszym raporcie PMR: Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2020. 

O autorze

Magdalena Filip

Senior retail analyst

Analityk z dziesięcioletnią specjalizacją w obszarze handlu detalicznego w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej. Specjalizacje: rynek odzieży i obuwia, rynek produktów dla dzieci oraz rynek marki własnej.

Zobacz również

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.