Co Polacy kupują na prezent?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. A jednym z ważniejszych aspektów tego święta (zwłaszcza dla najmłodszych) jest wzajemnie obdarowywanie się prezentami.

Z wyników badania przeprowadzonego przez Allegro i Mobile Institute wynika, że w 2019 r. Polacy zamierzają na prezenty wydać średnio 482 zł. Z kolei z danych Barometru Providenta wynika, że całe wydatki świąteczne per capita wyniosą średnio 1 722 zł. Ta kwota pokazuje jak duże jest znaczenie okresu przedświątecznego dla rynku handlu detalicznego.

Co lubimy dostawać pod choinkę?

Wśród najpopularniejszych prezentów tradycyjnie przewija się kilka kategorii produktowych i nie inaczej jest w tym roku. Z danych Barometru Providenta wynika, że Polacy chcieliby otrzymać: artykuły elektroniczne (15%), kosmetyki/perfumy, książki (po 11%) oraz biżuterię (4%). Z kolei dla Polek najlepszym prezentem byłyby kosmetyki lub perfumy (20%), biżuteria (15%), książki (8%) i elektronika (5%). Aż 82% badanych spodziewa się otrzymać co najmniej jeden prezent podczas nadchodzących świąt.

Czy każdy produkt nadaje się na prezent?

Pewne produkty nadają się na prezent, a inne zdecydowanie nie. Z wyników badania przeprowadzonego przez PMR na potrzeby raportu „Handel detaliczny produktami marek własnych w Polsce 2019”, wynika, że 42% konsumentów uważa, że produkty pod markami własnymi sieci detalicznych nie nadają się na prezent. Innego zdania jest 32% badanych. Kobiety są bardziej negatywnie nastawione do marek własnych w roli prezentu (44% na nie w stosunku do 38% dla mężczyzn).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *