Niemal wszystkie torby foliowe płatne od 1 września

Kosz na smieci

Ten post dostępny jest także w języku: English

Za część jednorazowych toreb foliowych w sklepach Polacy zaczęli płacić już w styczniu 2018 r. Obecnie wszystkie torby z tworzyw sztucznych z wyjątkiem tzw. zrywek są płatne. Opłaty obowiązują od 1 września 2019 r.

Rozszerzenie opłat za torby foliowe

Wprowadzenie opłat za część toreb foliowych (o grubości od 15 do 50 mikrometrów) w 2018 r. nie przyniosło korzyści środowisku. Efektów ekologicznych w postaci zmniejszenia zużycia toreb z tworzyw sztucznych nie osiągnięto, ponieważ jak mówi Ministerstwo Środowiska, część sklepów zaczęła wydawać klientom torby o grubości powyżej 50 mikrometrów.

W konsekwencji wprowadzono zmiany i od 1 września 2019 r. wszystkie foliowe torby powyżej 15 mikrometrów grubości są w sklepach płatne. Wyjątkiem są tzw. ,,zrywki” służące do pakowania pieczywa lub warzyw. Za każdą inną foliową torbę klienci sklepów zapłacą 20 groszy plus VAT.

Ma to zachęcić konsumentów do stopniowej rezygnacji z używania toreb foliowych. Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, w wywiadzie dla agencji Newseria Biznes stwierdził, że regulacja, która wprowadza opłaty za grubsze torby wielorazowego użytku (powyżej 50 mikrometrów), spowoduje powrót klientów do jednorazowych lekkich torebek foliowych, co stoi w sprzeczności z ochroną środowiska.

Detaliści sami ograniczają plastikowe opakowania

Detaliści, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy coraz większą uwagę przykuwają do opakowań produktów jakie kupują, sami zaczęli dążyć do ograniczania plastikowych opakowań, o czym PMR pisał w kwietniu 2019 r. Dla przykładu, 100% opakowań marek własnych Kaufland do 2025 r. ma nadawać się do recyklingu. Polski oddział Lidl chce natomiast ograniczyć zużycie plastiku w opakowaniach o 20%.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *