Rynek odzieży i obuwia rośnie w siłę

sklep z ubraniami wieszaki

Polski rynek odzieży i obuwia cechuje się dużą konkurencją i oprócz czołowych zagranicznych marek, na rynku funkcjonuje bardzo wielu polskich producentów i brandów. Największymi graczami w obu segmentach rynku są polskie przedsiębiorstwa: LPP jest liderem rynku odzieżowego, CCC – obuwniczego.

Rynek odzieży i obuwia na fali wzrostu

Rynek odzieży i obuwia w Polsce osiągnął wartość prawie 37 mld zł w 2018 roku, co stanowiło wzrost o 4,5% w porównaniu do roku 2017 r. Z kolei w latach 2018-2024, według szacunków PMR rynek artykułów modowych wzrośnie łącznie o 18%.

Pomimo powolnej konsolidacji i wysokiego nasycenia rynku szczególnie w dużych miastach, jest to wciąż rynek perspektywiczny, co jest związane m.in. z poprawiającą się sytuacją materialną Polaków, czy zmianami ich przyzwyczajeń zakupowych. W tym także częstszym kupowaniem odzieży i obuwia, również tych z wyższej półki cenowej.

2018 r. – dobrym rokiem dla rynku odzieży i obuwia

W ubiegłym roku utrzymała się wysoka dynamika wzrostu gospodarczego, który napędzany był głównie przez silny popyt wewnętrzny. Obok nasilających się inwestycji, wspieranych przez rosnącą absorpcję środków unijnych, kluczową determinantą rozwoju pozostała konsumpcja gospodarstw domowych. Rekordowo niskie (i wciąż spadające) bezrobocie, mocno rosnące płace (wspierane przez rosnącą nierównowagę pomiędzy popytem a podażą pracy) oraz dochody ludności, jak również sprzyjające otoczenie makroekonomiczne miały korzystny wpływ na optymizm gospodarstw domowych. Co miało odzwierciedlenie w ich zwiększonej skłonności do konsumpcji.

W efekcie, dynamika konsumpcji prywatnej pozostała silna, choć nieznacznie spowolniła w stosunku do 2017 r. (w wyniku m.in. efektu wysokiej bazy oraz wygasania wpływu impulsu w postaci wprowadzenia programu Rodzina 500+). Pozytywne przełożenie na dochód rozporządzalny gospodarstw domowych miała stosunkowo niska inflacja (poniżej 2%). Choć ceny surowców energetycznych istotnie wzrosły (w stosunku do 2017 r.), wciąż dość wolno rosnące ceny w strefie euro jak i wyhamowanie dynamiki cen żywności ustabilizowały inflację. W rezultacie był to dobry okres dla handlu detalicznego odzieżą i obuwiem.

Wartość rynku odzieży i obuwia w Polsce

wartość rynku odzieży i obuwia

Analiza została przeprowadzona na potrzeby raportu PMR: Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

O autorze

 

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

Najnowsze dane o rynku odzieży i obuwia w artykule PMR (2021):

Odbicie na rynku modowym w 2021 r. nie pozwoli na odrobienie straty

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *