Rynek

Czy na polskim rynku jest miejsce na nowe hipermarkety?

Sieć bi1 w przyszłym roku otworzy hipermarket w Ełku. Czy ten format sklepów ma jeszcze szanse na sukces w Polsce? Spośród sklepów wielkopowierzchniowych to właśnie kanał hipermarketów w ostatnich latach przeżywał największe trudności.

Hipermarkety z hiper problemami

Kanał hipermarketów w ostatnich latach przeżywał największe trudności spośród sklepów wielkopowierzchniowych w Polsce. W konsekwencji, w ostatnich dwóch latach wartość sprzedaży w tym segmencie rynku spadała. Ponadto, problemy przeżywa jedna z największych sieci hipermarketów na polskim rynku – Tesco. Jak wynika z analiz PMR, w dłuższej perspektywie spodziewane jest ustabilizowanie się sytuacji w kanale, ale wzrost jego wartości będzie niewielki.

Problemy hipermarketów pojawiły się w konsekwencji m.in. rozwoju innych formatów sklepów spożywczych, a także zmiany przyzwyczajeń konsumentów. Polacy coraz bardziej preferują dokonywanie zakupów w sklepach, które są mniejsze i są blisko miejsca ich zamieszkania. Czynniki socjodemograficzne takie jak np. rosnąca liczba małych gospodarstw domowych również nie sprzyjają rozwojowi tego formatu sklepów.

Lokalizacja przy dużych galeriach handlowych mocnym atutem

Jak wynika z analiz PMR, za powolny wzrost liczby hipermarketów w Polsce, którego spodziewamy się w kolejnych latach, odpowiadać będzie przede wszystkim Kaufland, który jako jedyny planuje jeszcze otwarcia tego typu sklepów.

Dlatego pewnym zaskoczeniem była informacja, że sieć bi1 planuje otwarcie nowego hipermarketu. Lokalizacja hipermarketu bi1 – sklep zostanie otwarty w nowopowstającym centrum handlowym Karuzela w Ełku – będzie niewątpliwie jego mocną stroną. Hipermarket bi1 znajdzie się obok kilkudziesięciu sklepów odzieżowych, sportowych czy sklepów z elektroniką. Obecnie, poza hipermarketami o mniejszej powierzchni, dobrze radzą sobie właśnie te zlokalizowane przy dużych galeriach handlowych.

Pod marką bi1 w Polsce działa siedem sklepów wielkopowierzchniowych (Białystok, Bielsko-Biała, Czeladź, Legnica, Rzeszów, Wałbrzych i Szczecin). Sieć bi1 pojawiła się w Polsce w 2015 r., przejmując dawne sklepy Real, na przejęcie których przez Auchan nie wyraził zgody UOKiK.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Aktualnosci Trendy

Wildberries już w Polsce

post-image

Rosyjski detalista, Wildberries, otworzył w Polsce sklep internetowy oraz pierwszy punkt odbioru w Warszawie. Co więcej, spółka planuje otworzyć blisko 100 takich punktów w Polsce.

Wildberries, rosyjski sklep internetowy, z początkiem stycznia uruchomił sprzedaż internetową w Polsce. Klienci mogą zamówić produkty poprzez stronę internetową poprzez bezpłatną dostawę kurierską, jak i w punktach odbioru zamówień wyposażonych w przymierzalnie. Obecnie pierwszy taki punkt znajduje się w Warszawie. Jednak spółka planuje otworzyć blisko 100 punktów odbioru zamówień Wildberries w kraju.

Na stronie e-sklepu dostępnych jest ponad 14,8 tys. marek odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej, obuwia, akcesoriów, zabawek. Co więcej, firma planuje sukcesywnie rozszerzać ten asortyment.

Spółka jest obecna w Rosji, Białorusi, Kazachstanie, Armenii i Kirgistanie. Jednak jak informują władze spółki, firma planuje wejście na rynek Unii Europejskiej. Po Polsce detalista myśli o wejściu na rynek słowacki.

Polska atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych firm

Zagraniczne firmy wciąż chętnie otwierają się na Polskę. W drugiej połowie września swój sklep internetowy…

Więcej
Rynek

Dania z restauracji w Lidlu. Sieć wprowadza do oferty świeże sushi.

post-image

Sieć sklepów dyskontowych Lidl wprowadziła do oferty dziesięciu sklepów w Poznaniu i okolicy świeże zestawy sushi. Sushi przygotowywane jest przez poznańską restaurację Yattai Sushi Bar.

Sushi z restauracji w Lidu

Oferta zestawów świeżego sushi dostępna będzie w dziesięciu sklepach Lidl w Poznaniu i okolicy. Zestawy będą przygotowywane i dostarczane rano przez poznańską restaurację Yattai Sushi Bar.

Rynek gastronomiczny w punktach niegastronomicznych rośnie

Rynek gastronomiczny w punktach niegastronomicznych (na wartość składa się m.in. sprzedaż gotowej kawy, hot-dogów itp.), w 2019 r. wzrósł w Polsce o blisko 8%. Rynek ten rośnie bardzo dynamicznie i chociaż w 2020 r. spodziewana jest nieco niższa dynamika wzrostu jego wartości, to sklepowa gastronomia będzie rozwijała się szybciej niż cały rynek spożywczy w Polsce.

Więcej informacji na ten temat w najnowszym raporcie PMR ,,Rynek gastronomiczny w punktach niegastronomicznych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Infografiki

Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2019

post-image

PMR prezentuje zestaw infografik z raportu: Handel detaliczny artykułami spożywczymi w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Według szacunków PMR wartość rynku sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych w Polsce wyniosła w 2018 r., ponad 279 mld zł. W 2019 r. rynek wzrośnie o ponad 4%. M.in. dzięki programom socjalnym takim jak Rodzina 500, rozszerzony na pierwsze dziecko w każdej rodzinie, trzynasta emerytura czy obniżki podatków.
Co więcej, długoterminowe prognozy dla rynku są pozytywne i wskazują na wzrosty w wysokości co najmniej 3% do 2024 r. Najszybsze wzrosty osiągnięte zostaną w kanałach dyskontów, sklepów convenience oraz sklepów przy stacjach paliw.

Jaka jest wartość i dynamika rynku spożywczego w Polsce?


Jaki stosunek do zakazu handlu w niedzielę mają Polacy?

Jaki jest udział największych graczy w spożywczym rynku detalicznym w…

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Infografiki

Rynek produktów dla dzieci w 2019 roku

post-image

PMR prezentuje zestaw infografik z raportu: Handel detaliczny produktami dla dzieci w Polsce 2019. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2019-2024.

Według danych PMR w 2019 r. wartość rynku produktów dla dzieci wyniosła 15,2 mld zł. Dynamika rynku znowu nabrała przyśpieszenia po słabszym 2018 r., i osiągnąć 4,8% w kolejnym roku.

Wartość rynku produktów dla dzieci w Polsce


Najczęściej kupowane produkty dziecięce


Najwięksi gracze na rynku produktów dla dzieci

Więcej
Aktualnosci Trendy

Perfumeria Quality Missala dla WOŚP

post-image

Perfumeria Quality Missala stworzyła dla fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pierwsze perfumy. Zapach można kupić w sklepie internetowym fundacji, a dochód z jego sprzedaży zasili konto 28. Finału WOŚP.

Perfumy Music – bo taką nazwę nosi zapach – zostały stworzone specjalnie dla WOŚP przez sieć z ekskluzywnymi perfumami – Perfumeria Quality Missala. Jest to pierwszy zapach jaki powstał dla fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Specjalnie dla WOŚP powstało 500 limitowanych flakonów o pojemności 50 ml wody perfumowanej, dostępnych poprzez stronę SiemaShop.pl w cenie 290 zł.

Perfumy powstały przy współpracy współwłaściciela perfumerii –  Michała Missali z Douglasem Morelem, absolwentem paryskiej szkoły perfumiarstwa ISIPCA. Według idei Jurka Owsiaka, kompozycja zapachu nawiązuje do atmosfery festiwalu Pol`and`Rock oraz działalności WOŚP.

O WOŚP

WOŚP jest fundacją, której głównym celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia. Podczas corocznych Finałów WOŚP, które odbywają się w styczniu, zbierane są środki na wcześniej ustalony cel, najczęściej związany ze zdrowiem dzieci. Celem tegorocznego…

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Rynek

Przed rynkiem RTV, AGD i sprzętu elektronicznego okres spowolnienia

post-image

Po kilku latach cechujących się wzrostami wartości rynku oscylującymi w przedziale 4,5-6,5%, w perspektywie 2020-2024 należy spodziewać się niższych dynamik sprzedaży artykułów RTV, AGD i sprzętu elektronicznego. Jak wynika z prognoz zawartych w najnowszym raporcie PMR „Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Ostatnie lata były bardzo dobre dla rynku – remonty mieszkań wsparte boomem na rynku budownictwa mieszkaniowego, chęć posiadania nowoczesnego telewizora o większej przekątnej, czy wymiana smartfonów pozytywnie wpływały na rynek. Dodatkowo, dobra sytuacja ekonomiczna połączona z transferami socjalnymi sprawiała, że Polacy chętnie sięgali po artykuły AGD, RTV oraz sprzęt elektroniczny.

Rynek sprzętu elektronicznego czeka spowolnienie

W horyzoncie prognozy PMR do 2024 r, malejąca dynamika wzrostu wartości rynku będzie związana z nadchodzącym spowolnieniem…

Więcej