Shell Café rusza z dynamiczną ekspansją

Shell Cafe

Ten post dostępny jest także w języku: English

Shell, wprowadzając na rynek markę Shell Café, stawia na rozwój oferty pozapaliwowej. Shell Café to nowy program kawiarniano-gastronomiczny oferujący klientom kawę premium i obsługę baristów. Do końca 2021 r. będzie on obecny na wszystkich stacjach Shell w Polsce.

Shell postanowił przyspieszyć inwestycje w projekt Shell Café, po tym, jak w kwietniu 2021 r. otwarto pierwsze takie punkty usługowe w Holandii i przeprowadzono testy w Polsce na wiosnę tego roku. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez koncern, kawa jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie zatrzymują się na stacjach. Dlatego też oprócz swojej paliwowej oferty, Shell postanowił rozbudować zaplecze gastronomiczne i usługowe, wprowadzając do Shell Café dwie nowe mieszanki kawy oraz poszerzając ofertę spożywczą o produkty własnej marki.

Już od połowy sierpnia Shell Café można znaleźć na 237 z 429 stacji Shell w Polsce i na wybranych rynkach w Europie. Kolejne punkty mają być dostępne dla klientów już w najbliższych miesiącach, a do końca 2021 r. nowa marka ma całkowicie zastąpić obecną ofertę gastronomiczną Deli by Shell i pojawić się na wszystkich stacjach w Polsce. Natomiast w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zmiany mają objąć wszystkie placówki Shell do 2023.

Zgodnie z celem wyznaczonym przez firmę, do 2025 r. połowa marży ma pochodzić z produktów i usług pozapaliwowych. W związku z tym firma decyduje się na wprowadzanie wielu udogodnień, takich jak świeże potrawy i napoje, możliwość odbioru przesyłek, a także zakupu produktów do pielęgnacji samochodu. Dzisiaj, na wielu stacjach można odebrać paczkę DHL lub skorzystać z paczkomatów InPost, a kierowcy TIRów mogą w wybranych placówkach skorzystać z pryszniców i pralniomatów. Ma to zmienić rolę stacji, która do tej pory kojarzyła się wielu klientom jedynie z miejscem do tankowania samochodu.

Kolejnym dużym graczem, który rozwija swoją działalność w obszarze pozapaliwowym jest PKN Orlen. Sieć planuje zainwestować w działalność detaliczną aż 11 miliardów złotych do 2030 roku. Obecnie przynosi ona ok. trzy miliony złotych zysku rocznie.

Warto podkreślić, że rynek gastronomiczny w punktach niegastronomicznych wykazuje trend wzrostowy i rozwija się bardzo dynamicznie, szybciej niż np. rynek HoReCa, obejmujący sprzedaż w punktach gastronomicznych.

Więcej informacji w najnowszym raporcie PMR: „Rynek HoReCa w Polsce 2021, Analiza rynku i prognoza rozwoju na lata 2021-2026”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *