Sieć Camaieu wychodzi z Polski

ubrania-wieszaki-sklep odziezowy

Ten post dostępny jest także w języku: English

Sieć odzieżowa Camaieu, specjalizująca się w ubraniach dla kobiet, wychodzi z rynku polskiego. Strona internetowa spółki przestała już przyjmować zamówienia, a sklepy stacjonarne mają zostać zamknięte wraz z końcem czerwca.

Camaieu szuka inwestora

Jeszcze w 2018 r. Camaieu prowadziło w Polsce około 40 sklepów stacjonarnych. Sieć notowała jednak ujemną dynamikę sprzedaży w ostatnich latach, a liczba sklepów sukcesywnie spadała. Obecnie wynosi ona 25. Ogółem, sieć prowadzi około 1 tys. sklepów w 18 krajach, z czego ponad połowa zlokalizowana jest we Francji.

Pandemia COVID-19 i zamknięcie sklepów w galeriach handlowych wpłynęły na pogorszenie się sytuacji spółki, ale już wcześniej borykała się ona z problemami finansowymi. Jak informuje Business Insider, spółka planowała od wiosny wdrażać plan restrukturyzacji, który miał obejmować zamknięcie 125 sklepów we Francji i krajach francuskojęzycznych. Teraz znalazła się we Francji pod zarządem komisarycznym i poszukuje inwestora.

Jak koronawirus wpłynie na plany rozwojowe spółek?

Camaieu to niejedyna sieć odzieżowa, która w ostatnich latach zdecydowała się opuścić Polskę. We wrześniu decyzję o wycofaniu się ogłosiła norweska marka Cubus. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Na podobne ruchy zdecydowały się również m.in. takie spółki jak Aldo (obuwie), Celio (odzież dla mężczyzn), Centro (rosyjska marka obuwnicza), Mothercare (ubrania i akcesoria dla niemowląt i dzieci) czy też kultowa amerykańska marka GAP. Te decyzje były najczęściej argumentowane słabymi wynikami sprzedażowymi w Polsce lub pogorszeniem się ogólnej kondycji finansowej spółki, zmianą globalnej strategii marki, czy też – w przypadku kilku marek – wycofaniem się z dystrybucji przez Empik Media & Fashion.

Na chwilę obecną trudno powiedzieć, jak pandemia koronawirusa wpłynie na plany rozwojowe innych spółek. Jeszcze na początku roku o uruchomieniu pierwszego sklepu w Polsce informował Primark. Sieć miała wiosną 2020 r. otworzyć placówkę w Warszawie, a w 2021 r. wejść do Poznania. Obecnie plany te mogą zostać przesunięte w czasie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *