Sieci handlowe stawiają na ekologię

zakupy-ekologia-torba

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zwiększona świadomość społeczna sprawia, że ​​klienci decydują się na wybór produktów od producentów lub sieci sklepów odzwierciedlających ich sposób myślenia, co wymusza konkretne działania największych firm na rynku. Ostatnio ciekawymi inicjatywami pochwaliły się Żabka, Spar i Drogerie Natura.

Żabka: 100% zielonej energii

Sieć sklepów Żabka jako pierwsza w Polsce otworzyła sklep zasilany wyłącznie czystą energią. Mieści się on w Warszawie. Według sieci jest to swoiste laboratorium nowych technologii w handlu. Do innowacyjnych rozwiązań należą m.in.: podłoga kinetyczna (zamienia każdy krok w energię elektryczną) lub kropki kwantowe pozyskujące energię z promieni słonecznych zamontowane na szybach sklepu.

Meble w sklepie pochodzą z recyklingu. W placówce są także inteligentne etykiety elektroniczne, tzw. cenówki, oraz inteligentne ekrany digital signage, będące cyfrowym odpowiednikiem dotychczas stosowanych plakatów. Oba rozwiązania zasilane są zieloną energią, dodatkowo pozwalają na oszczędność papieru. Do innych rozwiązań, nie stosowanych według Żabki do tej pory w innych sklepach w Polsce, należą inteligentne drzwi lodówki zaprojektowane wyłącznie dla sieci. Ograniczają one ilość ulatniającej się energii (wystarczy przyłożyć dłoń i żaluzjowe drzwi otworzą się).

Dodatkowo, w pomieszczeniu technicznym zastosowano ścianę składającą się z tysiąca butelek PET po napojach wypitych przez osoby pracujące przy projekcie. W nowej placówce zastosowano również tradycyjne rozwiązania ekologiczne. Na dachu sklepu zamontowano 40 paneli fotowoltaicznych, a przed sklepem znajdują się ławka solarna, punkt naprawy rowerów i stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

SPAR będzie dowoził e-zakupy elektrykami

Grupa SPAR na początku listopada rozpoczęła testowe dostawy zakupów elektrycznym Nissanem e-NV200. Miastem pilotażowym, w którym sieć sklepów przetestuje nowe rozwiązanie jest Warszawa, jednak w przyszłości grupa przewiduje uruchomienie usługi w innych regionach Polski. Wzrost liczby pojazdów elektrycznych wdrażanych w sklepach SPAR w dużej mierze będzie zależał od rozwoju polskiego programu wsparcia elektromobilności.

Zakupy drogą online w sieci sklepów SPAR można złożyć za pomocą strony internetowej e-spar.com.pl. lub SPAR DRIVE (dostępne w 30 placówkach w Polsce). Sieć sklepów w zakresie dostaw produktów współpracuje również z firmą Wolt, jednak obecnie zamówienia realizowane są wyłącznie na terenie Warszawy. Jak podkreśla Tomasz Waligórski, dyrektor handlowy Wasz Sklep SPAR e-grocery ma szansę na dalszy wzrost, jednak będzie to zależne całkowicie od decyzji i preferencji konsumentów. To oni i ich przyzwyczajenia zakupowe są i będą największym indykatorem lub barierą w rozwoju tego segmentu.

Drogerie Natura z nowym konceptem sklepu

W Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu Drogerie Natura uruchomiły po modernizacji swój flagowy sklep. To pierwsza placówka Drogerii Natura w nowej wizualizacji. Przy remoncie placówki postawiono duży nacisk na kwestie ekologiczne. To m.in. wykończenie w naturalnych kolorach (drewno, zieleń) czy szeroka oferta kosmetyków naturalnych.

Dodatkowo, dzięki zainstalowaniu ekranu dotykowego na realistycznej ścianie z liści, klienci mają też dostęp do pełnej oferty handlowej sieci. W ten sposób drogeria ułatwia zapoznanie się z aktualną propozycją internetową i zamówienie produktów, m.in. z odbiorem własnym we wrocławskiej lokalizacji.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.