Spada liczba sklepów z odzieżą i obuwiem w Polsce

Ten post dostępny jest także w języku: English

Od kilku lat maleje liczba sklepów z odzieżą i obuwiem w Polsce. W porównaniu do roku 2014 w 2018 roku działało o prawie 2 500 sklepów mniej.

Liczba sklepów z odzieżą i obuwiem w Polsce nieznacznie wzrosła w 2018 notując dynamikę na poziomie 0,8% względem roku poprzedniego. Według danych GUS w Polsce przybyło blisko 320 sklepów. Jest to pierwszy rok ze wzrostem liczby sklepów po dwóch latach spadków. Jednak w porównaniu do roku 2014 w 2018 roku działało o prawie 2 500 sklepów mniej.

Szybki rozwój e-commerce, konsolidacja rynku oraz rosnąca konkurencyjna ze strony głównych graczy oraz sieci sklepów spożywczych, które poszerzają swoją ofertę odzieżową i obuwniczą. To między innymi czynniki, które mogły przyczynić się do spadku liczby sklepów z odzieżą i obuwiem.

Co wpływa na spadającą liczbę sklepów w Polsce?

Co ważne, spadek ten nie wydaje się wynikać wyłącznie z zamykania małych sklepów niesieciowych. Również niektórzy więksi gracze decydują się obecnie na ograniczenie ekspansji swoich sklepów stacjonarnych. Wynika to zarówno z rosnącego udziału sprzedaży w sklepie internetowych, jak również otwierania większych sklepów, a ograniczanie ich liczby.

Co więcej, własny sklep online jest już standardem. Według badania PMR przeprowadzonego na potrzeby raportu „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2019” własny sklep internetowy posiada blisko 9 na 10 firm z sektora odzieży i obuwia.

Rynek jest coraz bardziej skonsolidowany. W przypadku odzieży 15 największych detalistów odpowiada za prawie 60% rynku, zaś w przypadku obuwia 10 największych firm realizuje blisko połowę sprzedaży w branży. Co więcej, z roku na rok oba segmenty podlegają dalszej konsolidacji, a najwięksi gracze umacniają swoją pozycję kosztem mniejszych marek.

 

 

O autorze

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.