Spożycie mięsa w Polsce spada

Ten post dostępny jest także w języku:
English
W 2019 r. przeciętny Polak zjadł o 1,4 kg. mniej mięsa niż w poprzednim roku. Na ten spadek oprócz rosnącej liczby osób świadomie rezygnujących z jedzenia produktów odzwierzęcych, ma również rosnąca dostępność produktów roślinnych. W ostatnim roku ofertę gotowych produktów roślinnych znacząco powiększyły m.in bary szybkiej obsługi, czy sieci handlowe.
W ostatnim czasie wegetariańską (i nie tylko) część internetu zelektryzowały dane GUS o spożyciu mięsa w 2019 r. Z danych tych wynikało, że spożycie mięsa w Polsce spadło o 15,9 kg w stosunku do 2018 roku. Ten imponujący wynik okazał się błędem wynikającym z błędnie przedstawionych danych w 2018 r. Z poprawionych danych wynika, że spożycie mięsa spadło o 2,2%, a nie o 20%.
Jak podaje GUS przeciętne spożycie mięsa na 1 osobę w gospodarstwach domowych w 2019 r. wyniosło 61,0 kg mięsa (wobec 62,4 kg), w tym mięsa surowego razem 34,4 kg (wobec 35,5 kg), a w tym mięsa drobiowego – 18,4 kg (wobec 18,4 kg).
Rosnąca oferta roślinna
Na spadek spożycia mięsa w Polsce niewątpliwie ma wpływ mocno rosnąca oferta bezmięsnych dań gotowych w sklepach spożywczych, czy w barach szybkiej obsługi. Sieci handlowe w odpowiedzi na zmieniające się trendy konsumenckie, obok tradycyjnych dań mięsnych wprowadzają coraz więcej dań bazujących na produktach roślinnych. Dla przykładu Kaufland posiada w ofercie markę własną Take it veggie. Jesienią sieć sklepów convenience Żabka testowała bezmięsne hot-dogi, które w marcu 2020 r. dołączyły do stałej oferty sieci.
W 2019 r. również największe sieci restauracji szybkiej obsługi w Polsce wprowadziły lub rozszerzyły ofertę, z której skorzystać mogą osoby, które nie jedzą mięsa. Do oferty McDonald’s trafił roślinny Burger Drwala, Burger King wprowadził bezmięsną wersję kanapki Whopper, a sieć Bobby Burger wprowadziła pierwszego wegańskiego burgera.
Trend ten dociera także do stacji benzynowych, gdzie również w podróży wegetarianin nie jest już skazany na kupowanie hermetycznie pakowanych przekąsek w postaci chipsów czy paluszków. W zakresie tym przodują sieci Orlen i Lotos, które wprowadziły w połowie 2018 r. roślinne hot-dogi.
6% Polaków deklaruje wegetarianizm lub weganizm
Jak wynika z badania PMR, 6% Polaków deklaruje stosowanie diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Częściej wegetarianizm lub weganizm deklarują kobiety – 9% w stosunku do 3% mężczyzn.
Co ciekawe, w przypadku deklaracji niespożywania mięsa nie widać znaczącego zróżnicowania ze względu na miejsce zamieszkania – różnica 2 p.p. na korzyść osób mieszkających w mieście. Nieco częściej wegetarianizm lub weganizm deklarowały osoby młodsze, w wieku 35-54 lata (8% w stosunku do 4% osób powyżej 55 lat) oraz osoby o wyższych dochodach (powyżej 5 tys. zł netto per capita) – 8%.
O autorze
Karolina Szałas
Retail Market Analyst
Analityk z ponad trzyletnim doświadczeniem w analizie rynku handlu detalicznego. Obszary specjalizacji: rynek odzieży i obuwia, rynek artykułów kosmetycznych oraz handel internetowy.