Trendy technologiczne w branży retail w 2020 roku – ciąg dalszy

tablet w dłoniach

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jakiś czas temu Bartłomiej Łatka, ekspert ds. retail i logistyki w Euvic IT starał się przybliżyć klika trendów technologicznych na rok 2020. Dziś, chciałby powrócić do tej alfabetycznej wyliczanki i przedstawić kilka kolejnych, wartych uwagi trendów. Wielu z Was zapewne już je wykorzystuje, ale spora część wciąż ma to jeszcze przed sobą. Czy warto? Mamy nadzieję, że dzisiejszy “przegląd” pomoże rozwiać te wątpliwości.

G – jak Głos

Bartłomiej Łatka, Ekspert ds. retail i logistyki w Euvic IT

Choć nieśmiało i powoli, Voice Commerce co roku stawia kolejne kroki w świecie retail, coraz mocniej zaznaczając w nim swą obecność i wzmacniając swą pozycję. Dla wielu osób, szczególnie tych cyfrowo sceptycznych, wciąż przypomina to science-fiction, ale nie ma co się oszukiwać – fakty mówią same za siebie.

Po pierwsze, największe firmy internetowe inwestują miliony dolarów w tzw. asystentów głosowych. @Google Assistant, @Alexa, @Cortana, @Bixby czy @Siri – ich nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać? Przedsiębiorstwa wykorzystujące asystentów głosowych każdego miesiąca uruchamiają obsługę nowych języków, producenci tych “inteligentnych narzędzi” dokładają nieustannych starań, aby wznosić ich jakość i funkcjonalność na coraz wyższy poziom, a sam sposób interakcji z nimi coraz bardziej przypomina naturalny dialog prowadzony z człowiekiem.

Po drugie, voice commerce staje się niezaprzeczalnym faktem i niemal każdy z nas może tego doświadczyć. Jeśli korzystając z map Google powiemy do smartfona „znajdź otwartą pizzerię w okolicy” w odpowiedzi otrzymamy listę otwartych w danej chwili, znajdujących się niedaleko nas restauracji. Być może jeszcze nie kupiliśmy w ten sposób pizzy, ale w wielu przypadkach od tego dzielą nas zaledwie trzy kliknięcia, a to oznacza, że prędzej czy później stanie się to dla nas rutyną. Skąd taka pewność? W USA firmy takie jak Seven Eleven czy Walmart już uruchomiły usługi zamawiania głosowego, a to oznacza, że tak zwana “reszta świata” też tego dokona, jednak, jak zwykle, z pewnym opóźnieniem.

H – jak Harmonogramy

Harmonogramowanie to codzienna zmora każdego właściciela czy kierownika sklepu, a także osób zarządzających sieciami handlowymi. Choć temat z pozoru wcale nie wydaje się być kuszący, to dość łatwo można dostrzec, że tkwi w nim ogromny potencjał.

Zapewnienie ciągłości pracy sklepu wymaga bardzo złożonego harmonogramowania zdarzeń związanych z personelem. Nie jest tajemnicą, że praca na hali sklepowej, przez wielu często traktowana jest jako dorywcza, ponieważ umożliwia godzenie pracy zawodowej z innymi zajęciami, jak np. nauka. W efekcie obsadzenie kilku etatów stanowi tu prawdziwe wyzwanie i wymaga zatrudnienia nawet kilkunastu osób, a poskładanie grafiku staje się wręcz niemożliwe, zwłaszcza, że w jednym widoku trzeba uwzględnić również dni wolne, zwolnienia lekarskie, urlopy, niedziele handlowe i niehandlowe czy wydłużone godziny pracy. Gdy dodamy do tego jeszcze konieczność pilnowania terminów badań okresowych, szkoleń BHP, badań sanitarno-epidemicznych – okazuje się, że stworzenie grafiku w ciągu roku wymaga zaplanowania w czasie setek zdarzeń dla każdego z dziesiątek, setek, a nawet tysięcy pracowników. I na tym nie koniec – raz w miesiącu należy rozliczyć przepracowane przez każdego pracownika godziny, a kilka razy w roku udzielić mu urlopu i obsłużyć absencje.

Drugim obszarem, gdzie harmonogramowanie jest kluczowe, są kampanie promocyjne. Zwykły sklep typu convenience działający w sieci, ma takich akcji przynajmniej kilka w tygodniu. Wiąże się to z koniecznością wystawienia w określonym dniu materiałów promocyjnych, nowych cen i metek na towarach, wdrożenia nowej wersji planogramu, uzupełnienia zapasów w magazynie, udokumentowania realizacji zadań – a następnie zakończenia kampanii w określonym umową terminie.

Trzeci, równie mało widoczny na pierwszy rzut oka obszar, to pilnowanie przeglądów okresowych. W średniej wielkości sklepie o powierzchni 150 m2 może być ich każdego roku nawet kilkadziesiąt: gaśnice, instalacje elektryczne, kominowe, gazowe, wentylacyjne, wózki widłowe, windy, systemy antywłamaniowe, instalacje sanitarne, grzewcze, chłodnicze… wszystko to wymaga stałego nadzoru.

To, co należy powiedzieć wprost i podkreślić grubą kreską, to fakt, że oferta technologiczna w powyżej opisanym zakresie nie jest zbyt szeroka. Dla pojedynczego sklepu obszar harmonogramowania personelu nieźle wspiera apka PlanDay. Wszystkie trzy grupy harmonogramów kompleksowo obsługuje natomiast mobilna aplikacja ShopManager. Biorąc pod uwagę zawiłość tych obszarów i ogromne potrzeby rynku w tym zakresie, to obszar, który ma ogromny potencjał i może stanowić o uzyskaniu przewagi technologicznej, a tym samym być albo nie być marki.

I – jak IoT

Internet of Things w sklepach jest co prawda dość trudno uchwytne, ale liczba „gadających” ze sobą urządzeń w przestrzeni sklepowej systematycznie wzrasta. Wciąż jest to obszar zaledwie punktowych innowacji (jak beacony pozycjonujące klienta w przestrzeni, inteligentne koszyki, sprytne półki, czy rozwiązania typu JustWalkOut Amazona) Ma on w sobie jednak ogromny potencjał, który z pewnością nie będzie długo czekał na pełne wykorzystanie. Choć trudno mówić tu o wystandaryzowanej platformie, to pierwsze kamienie węgielne zostały położone, choćby za sprawą stosunkowo nowego standardu Bluetooth Low Energy (BLE).

Jedno jest pewne – już dziś wartość tego rynku sięga 15 mld USD, a według analityków z Markets and markets do 2025 roku wartość ta ma się podwoić.

iot

Zarówno powyższe, jak i wcześniej omawiane trendy mają potencjał, aby zmienić branżę retail nie do poznania. Jak będzie? O tym przekonamy się już niebawem, natomiast jedno jest pewne – im wcześniej to dostrzeżemy, tym większy kawałek tego tortu przypadnie nam w udziale.

Artykuł powstał w ramach cyklu Trendy technologiczne w retail na rok 2020. Linki do wcześniejszych części: część I, część II, część III.

Autorem artykułu jest Bartłomiej Łatka, Ekspert ds. retail i logistyki w Euvic IT.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *