Aktualnosci Trendy

Trendy technologiczne w retail na rok 2020. Cześć I: Automatyzacja & Big Data

W ostatnim czasie znana nam rzeczywistość została zdominowana przez strach wywołany pandemią COVID-19. Sytuacja ta nie będzie jednak trwać wiecznie i z fazy kryzysowego zarządzania nagłym zwrotem sytuacji, uważnego przyglądania się prognozom epidemiologicznym, gospodarczym i politycznym, jeszcze w tym roku przejdziemy do nowego, ale stabilnego status quo. O tym, co technologia ma do zaoferowania segmentowi retail w 2020 roku pisze Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w firmie Euvic IT.

A jak Automatyzacja

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

Automatyzacja dotyka dziś już każdej dziedziny, również retailu. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z powtarzalnymi procesami, praca robota będzie tańsza i dokładniejsza od pracy człowieka. W handlu robotyzacja pojawia się w co najmniej trzech aspektach: automatyczne kasy, roboty w logistyce towarów czy monitoring procesów.

W Polsce automatyczne kasy pojawiły się zrazu w hipermarketach spożywczych (np. Auchan) oraz DIY (np. Leroy Merlin). Początkowo obsługiwały one niewielki ruch, a w ich obrębie zawsze znajdował się pracownik pilnujący uczciwości klientów i razie problemów służący im jako asystent. Koncepcja automatycznych kas przyjęła się dość szybko, a inne sieci, również mniejszych formatów, zaczęły masowo instalować automatyczne kasy.

Automatyzacja w logistyce zdaje się być małżeństwem z rozsądku. W niewielu miejscach biznesu mamy bowiem do czynienia z jednej strony z wysoką standaryzacją (palety, ciężarówki, kontenery, wagony, magazyny; kody kreskowe, etykiety, kolektory), a z drugiej zaś z koniecznością synchronizowania procesów między różnymi podmiotami (załadunek/rozładunek, obieg dokumentów, procedury celne, audyt). Dobrym przykładem jest chociażby powołanie przez jedną z większych firm logistycznych, Rhenus Logistics, spółki wyspecjalizowanej w robotyzacji procesów. Z uwagi na permanentne niedobory kadrowe i rosnące koszty pracy możemy przypuszczać, że w najbliższych latach trend ten zdecydowanie się nasili. Świadczy o tym chociażby fakt, że chmura jeżdżących robotów stanowi codzienność już nie tylko dla Amazona, ale również dla pabianickiej firmy Lumileds.

Ostatnim obszarem automatyzacji, coraz częściej widocznym w branży retail (a także w jej obszarach pochodnych – stacjach paliw, hotelach) jest automatyzacja monitoringu. Przebojem zdają się zdobywać rynek zwłaszcza dwa rozwiązania: systemy antyfraudowe oraz monitoring działań merchandisingowych. Dlaczego akurat one? Fraud jest poważnym problemem, a poziom przychodów utraconych z powodu oszust, wg raportu Sensormatic, waha się między 1 a 3% obrotu. Nowoczesny monitoring pozwala identyfikować i eliminować nawet połowę tego typu zdarzeń. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala identyfikować podejrzane zdarzenia i automatycznie rozsyłać raporty do osób odpowiedzialnych za przeciwdziałanie oszustwom, dzięki równoległej analizie danych transakcyjnych oraz zapisów z kamer CCTV (dla zobrazowania – w skali sieci 500 sklepów mówimy o 150 tysiącach transakcji dziennie i obrazie z 2 500 kamer). Jedno z bardziej znanych wdrożeń tego systemu zrealizowała firma March Networks dla sieci Dunkin’ Donuts. Automatyzacja znalazła też swoje miejsce w monitorowaniu półek sklepowych. Sporym echem odbiło się wdrożenie robotów Bossa Nova w sieci Walmart. Taki robot jeździ wzdłuż półek sklepowych i skanując je przy pomocy 15 kamer sprawdza zgodność z planogramem oraz weryfikuje braki na półce, aby następnie powiadomić magazyn o konieczności uzupełnienia asortymentu. Innym rozwiązaniem, dostarczanym przez Euvic IT jest stacjonarny skaner półki przeznaczony do monitorowania działań merchandisingowych. To połączenie AI (porównywanie półki z planogramem oraz monitorowanie zmian) ze zdalnym nadzorem (przegląd raportów AI nawet kilka razy w ciągu dnia, uruchamianie eskalacji i sprawdzanie ich skutków).

B jak Big Data

Sektor retail generuje i zbiera gigantyczne ilości danych. Każdy POS to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy transakcji dziennie, każda wizyta na stronie e-sklepu to kilkanaście tysięcy bajtów danych o klientach, a każda interakcja z klientem w social mediach to potencjalny początek lub skutek procesu sprzedażowego. Niezliczone operacje magazynowe i logistyczne, płatności, zapisy z kamer CCTV, dane z ERP, CRM, aplikacji mobilnych – aż prosi się, aby wszystko to ze sobą skojarzyć i wykorzystać w celu zbudowania przewagi konkurencyjnej.

Do najważniejszych korzyści płynących z wykorzystania Big Data przez sieci retail zaliczamy:
  • gromadzenie i przetwarzanie danych o klientach, ich zachowaniach, preferencjach zakupowych oraz segmentowanie tych informacji w celu przygotowania skutecznych strategii marketingowych,
  • optymalizację cen na podstawie aktualnych i prognozowanych trendów popularności marek i grup produktów w powiązaniu z danymi o klientach, ich lokalizacji, preferencjach zakupowych oraz z danymi dotyczącymi cen oferowanych przez konkurencję,
  • zapewnianie odpowiedniego poziomu zapasów poprzez dynamiczne zarządzanie łańcuchem dostaw na podstawie przewidywanej wielkości sprzedaży ilościowej poszczególnych grup towarów lub pozycji SKU w konkretnym przedziale czasu,
  • poprawę jakości usług przez gromadzenie i analizę sygnałów zwrotnych od klientów w kanałach tradycyjnych i mediach społecznościowych,
  • optymalizację rozmieszczenia towarów na półkach poprzez gromadzenie informacji z kamer i czujników ruchu oraz modelowanie ich w formie szablonów zachowań klientów w sklepie.

Zarówno automatyzacja, jak i Big Data stanowią trendy, mające duży potencjał do zawładnięcia światem retail. O kolejnych dwóch, równie gorących trendach przeczytacie Państwo w kolejnym artykule.

Autorem artykułu jest Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Aktualnosci Rynek Trendy

Państwo chce konsolidować sektor rolno-spożywczy

post-image

W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MEP) trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, które znajdują się pod nadzorem państwa. W ten sposób ma powstać Narodowy Holding Spożywczy (NHS).

W czerwcu wybór spółek do holdingu

Konsolidacja odbywać się to będzie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która jest obecna na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża. Celem jest stworzenie silnego holdingu rolno-spożywczego i wejście w nowe segmenty działalności. Ideą konsolidacji podjętej przez MEP jest, by “z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty”.

Obecnie analizowanych jest 48 spółek, które mogłyby wejść w skład holdingu. Plan przewiduje, że w czerwcu mają zostać wybrane te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku powinny natomiast zostać przeprowadzone dokładniejsze badania i analizy dotyczące wybranych podmiotów.

Powstanie państwowa sieć sklepów?

Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzecza, by państwo planowało tworzyć sieć sklepów spożywczych lub warzywniaków. Z…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. II

post-image

O tym, co robotyzacja ma do zaoferowania segmentowi retail w 2020 roku, w drugiej części artykułu, pisze Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w firmie Euvic IT.

Roboty mobilne

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

Roboty mobilne w ostatnim czasie masowo wypierają człowieka z przestrzeni magazynowych. Magazynierów brakuje w całej Polsce, a magazyny zlokalizowane często na peryferiach miast lub wręcz w polu, borykają się z zapewnieniem obsady. Szczególnie w okresach wakacyjnych, świątecznych czy w sezonie grypowym. Stosunkowo wysokie wynagrodzenia, regulowane przepisami prawa dotyczącymi pracy w godzinach nocnych czy w dni świąteczne, a także ryzyko utraty obsady – wszystko to powoduje, że zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego zdają się mieć przed sobą najlepsze lata.

Wśród rozwiązań mobilnych w handlu i logistyce możemy wyróżnić następujące grupy:

  • Transport P2P (Point-to-Point) – wózki typu AMR wożące po hali magazynowej kosze, jeżdżące półki z asortymentem włożonym…
Read More
Aktualnosci Rynek

Glovo rośnie w dowozie posiłków

post-image

Aplikacja mobilna Glovo, która specjalizuje się w dostawach na życzenie, właśnie przekroczyła 1 milion pobrań w Polsce (App Store i Google Play). Chociaż przy pomocy Glovo można zamówić szeroką gamę produktów, jest powszechnie wykorzystywana do dostaw jedzenia.

Glovo w Polsce: 1 mln pobrań aplikacji

Glovo działa w Polsce od lipca 2019 r., po przejęciu PizzaPortal.pl. Ideą aplikacji jest możliwość zamówienia “czegokolwiek”, a dostawa ma miejsce w  mniej niż godzinę. Glovo posiada w Polsce ponad 2,7 tys. punktów partnerskich, w tym restauracje McDonald’s i KFC oraz sklepy Biedronka i Carrefour. Aplikacja działa w 30 miastach w Polsce, ale Glovo zapowiada systematyczne poszerzanie oferty i rozwój wszystkich kategorii zamówień. Ogółem, na całym świecie z aplikacji korzysta około 2,6 mln użytkowników miesięcznie. Jest ona dostępna w 22 krajach i około 550 miastach.

Najliczniejszą grupę użytkowników Glovo w Polsce stanowią osoby w wieku 26-35 lat. Nieznacznie częściej są to kobiety. Jak informuje…

Read More
Aktualnosci Rynek

Tesco rozwija usługę click & collect

post-image

Sieć Tesco rozwija działalność w segmencie e-commerce. W maju spółka dodała pięć nowych miast odbioru dla usługi “Zamów i odbierz” (click & collect).

14 punktów click & collect

Nowe lokalizacje, w których dostępna jest usługa to Częstochowa, Zielona Góra, Opole, Kielce i Jelenia Góra. Dzięki poszerzeniu sieci punktów odbioru, obecnie możliwa jest obsługa 15% klientów więcej w ramach takiego rozwiązania. Ogółem, obecnie opcja click & collect dostępna jest w 14 sklepach Tesco na terenie całego kraju. Tygodniowo z takich zakupów korzysta około 2 tys. klientów. Sieć zapowiada, że wkrótce wprowadzi kolejne nowości, poszerzające zakres usług.

Zakupy dokonane w opcji “Zamów i odbierz” mogą być odebrane w sklepie lub dostarczone do domu przez firmę taksówkarską współpracującą z Tesco. Przy realizacji zamówienia poprzez taxi, zapłata musi być dokonana online. W przypadku odbioru w sklepie, możliwa jest płatność przy odbiorze.

Tesco przechodzi do fazy wzrostu

Ostatni rok upłynął spółce na przebudowywaniu swojego modelu…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. I

post-image

Jeśli chodzi o nasycenie robotami, polski rynek plasuje się niestety w ogonie rankingów, co jest dość zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby polskie PKB (gdzie mamy 22 miejsce na świecie) czy Human Development Index (Polska z 32 miejscem na świecie).

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

W 2014 roku roboforum.pl pisało, że „Polska, z wartością wskaźnika na poziomie 18, znajduje się w dolnej części rankingu. Wyższą gęstością robotyzacji od Polski odznaczają się nie tylko kraje należące pod tym względem do czołówki, ale także kraje o podobnym poziomie rozwoju, jak np. Węgry czy Słowacja. Średnia gęstość robotyzacji w Europie jest 4,4 razy wyższa niż w Polsce (w porównaniu do roku poprzedniego Polska zmniejszyła dystans do Europy o 1,1 pkt.), z kolei średnia wartość ogólnoświatowa jest wyższa o ponad 3 razy”. Od 2014 roku sporo się jednak zmieniło. Według IFR, 74% nowych…

Read More
Aktualnosci Rynek

Sieć Camaieu wychodzi z Polski

post-image

Sieć odzieżowa Camaieu, specjalizująca się w ubraniach dla kobiet, wychodzi z rynku polskiego. Strona internetowa spółki przestała już przyjmować zamówienia, a sklepy stacjonarne mają zostać zamknięte wraz z końcem czerwca.

Camaieu szuka inwestora

Jeszcze w 2018 r. Camaieu prowadziło w Polsce około 40 sklepów stacjonarnych. Sieć notowała jednak ujemną dynamikę sprzedaży w ostatnich latach, a liczba sklepów sukcesywnie spadała. Obecnie wynosi ona 25. Ogółem, sieć prowadzi około 1 tys. sklepów w 18 krajach, z czego ponad połowa zlokalizowana jest we Francji.

Pandemia COVID-19 i zamknięcie sklepów w galeriach handlowych wpłynęły na pogorszenie się sytuacji spółki, ale już wcześniej borykała się ona z problemami finansowymi. Jak informuje Business Insider, spółka planowała od wiosny wdrażać plan restrukturyzacji, który miał obejmować zamknięcie 125 sklepów we Francji i krajach francuskojęzycznych. Teraz znalazła się we Francji pod zarządem komisarycznym i poszukuje inwestora.

Jak koronawirus wpłynie na plany rozwojowe spółek?

Camaieu to niejedyna sieć odzieżowa, która…

Read More