Trendy technologiczne w retail na rok 2020. Cześć II: Cybersecurity & Digital Strategy

Ten post dostępny jest także w języku: English

W ostatnim czasie znana nam rzeczywistość została zdominowana przez strach wywołany pandemią COVID-19. Sytuacja ta nie będzie jednak trwać wiecznie i z fazy kryzysowego zarządzania nagłym zwrotem sytuacji, uważnego przyglądania się prognozom epidemiologicznym, gospodarczym i politycznym, jeszcze w tym roku przejdziemy do nowego, ale stabilnego status quo. O tym, co technologia ma do zaoferowania segmentowi retail w 2020 roku, w drugiej części artykułu, pisze Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w firmie Euvic IT.

C jak Cybersecurity

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT.

To, że w dziedzinie bezpieczeństwa w roku 2020 będzie się działo bardzo dużo, nie ulega wątpliwości. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na dwa aspekty:

  • cybersecurity związane z ekspansją retail w Internecie oraz regulacjami RODO i fraud prevention,
  • bezpieczeństwo sanitarne, którego znaczenie niesamowicie wzrosło wskutek pandemii COVID-19.

Wielu sprzedawców online przekonało się już, że niedostateczne zabezpieczenie danych w Internecie może stanowić poważne zagrożenie dla całego przedsiębiorstwa. Co więcej, wraz z wdrożeniem na terenie Unii Europejskiej dyrektywy RODO, utrata kontroli nad danymi przestała być problemem wyłącznie wizerunkowym i teraz, dodatkowo, grozi także wysokimi karami finansowymi. Boleśnie przekonały się o tym morele.net ukarane kwotą 2,8 mln złotych za ujawnienie danych 2 mln klientów. Gdzie leży problem? Jak zwykle w wydatkach na zabezpieczenia, co przyznaje sam ukarany.

Rozwiązania z obszaru fraud prevention automatyzują wykrywanie przestępstw, które odpowiadają za utratę od 1 do 3 pkt.% marży brutto. Według raportu Sensomatric, źródłem strat są kradzieże (34%), nieuczciwi dostawcy (24%), pracownicy sklepów (23%) oraz błędy administracyjne (blisko 19%). Tradycyjne zabezpieczenia fizyczne oparte o RFID czy bezpośredni nadzór CCTV okazują się dziś niewystarczające, a właściciele sklepów czy hoteli, aby wykrywać źródła strat coraz chętniej sięgają po zaawansowane rozwiązania BI (oparte o dane transakcyjne) czy zautomatyzowaną analizę obrazu z kamer. Tego typu rozwiązania bazują na prostym zwrocie z inwestycji – jeśli w małym sklepie spożywczym klasy convenience mamy 100 tys. zł miesięcznego obrotu, to statystyczny fraud w tym przedziale czasu sięga 1-3 tys. zł. Wykrycie źródeł kradzieży i wdrożenie punktowych zabezpieczeń, pozwoli na ograniczenie skali oszustw o 50%, a to wystarczający argument za tym, że warto zainwestować w tego typu systemy.

Bezpieczeństwo sanitarne w sklepach, punktach usługowych oraz hotelach to absolutna nowość, ale można się spodziewać boomu na tego typu rozwiązania. Zwłaszcza teraz, gdy stwierdzenie obecności Koronawirusa u pracownika może doprowadzić do zamknięcia lokalu, magazynu czy wyłączenia pokoju hotelowego z użytku na wiele dni. Coraz silniejszy staje się także nacisk na bezpieczeństwo pracowników. Z pomocą przychodzą bezdotykowe systemy skanujące temperaturę ciała osób wchodzących do danego miejsca, alarmujące o wykryciu jednostek z podwyższoną temperaturą ciała i konieczności podjęcia w związku z tym odpowiednich kroków (np. nie dopuszczenia pracownika do pracy czy dezynfekcji pokoju hotelowego z zachowaniem szczególnej ostrożności).

D jak Digital Strategy

Jak wszyscy wiemy, cała sprzedaż stopniowo, ale nieubłaganie migruje do przestrzeni wirtualnej. Dzieje się to tym szybciej, im więcej ludzi regularnie pochyla się nad swoim smartfonami. Sklepy fizyczne wciąż mają silną pozycję na rynku (ze względu na czas i koszt dostawy czy możliwość fizycznego kontaktu z produktem np. w celu oceny jego jakości), ale trend jest jednoznaczny. W niektórych obszarach (muzyka, książki, gry komputerowe), sprzedaż wirtualna niemal całkowicie wyparła sprzedaż fizyczną. Co więcej, z każdym rokiem, czy to za sprawą social media, popularyzacji aplikacji mobilnych czy monopolizacji fragmentów rynku przez konkretne platformy (jak Amazon, Allegro czy Google Maps), ciężar decyzji konsumenckich coraz bardziej przesuwa się w kierunku przestrzeni wirtualnej. Można zatem śmiało zaryzykować tezę, że duży handel, bez odpowiedniej strategii cyfrowej po prostu nie przetrwa. Gdzie technologia może zatem znaleźć swoje miejsce? Przynajmniej w kilku obszarach: omnichannel, aplikacje mobilne, BigData, proximity marketing czy SEO. O omnichannel, BigData oraz SEO wspomnę szerzej nieco niżej, opisując trend e-commerce, natomiast w tym miejscu chciałbym się skupić na aplikacjach mobilnych.

Dużym zaskoczeniem dla rynku okazała się Żappka, o której sukcesie w połowie 2019 roku rozpisywały się media. Popularnymi aplikacjami lojalnościowymi okazały się też Klub Rossmann i Mój Carrefour. Badanie przeprowadzone przez Spicy mobile wyraźnie pokazuje, że od mobile nie ma już dziś odwrotu. Nie wiemy jeszcze co prawda, w którą stronę rozwijać będzie się ten obszar (programy lojalnościowe, sklepy mobilne, integracja w ramach szerszych platform zakupowych), ale wygląda na to, że zainwestowane w niego pieniądze już teraz mają wysoką stopę zwrotu.

Istnieją też pewne nieoczywiste elementy strategii cyfrowej w obszarze mobilnym, do których w szczególności należą aplikacje firm zewnętrznych, które warto integrować z własnymi rozwiązaniami. Jakie to aplikacje? Przede wszystkim systemy płatności (PayPal, Revolut, Blik), niezależne programy lojalnościowe (Payback), usługi kredytowe i płatnicze (Bluemedia, PayU), wyspecjalizowane rozwiązania (Booksy) czy narzędzia proximity marketing oparte o beacony i usługi lokalizacyjne Google.

Opracowanie strategii cyfrowej dla niejednego przedsiębiorcy może stanowić naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Należy jednak pamiętać, że dziś strategii nie trzeba wymyślać samemu. Warto wybrać sobie partnera, który, dzięki swojemu know how i znajomości najlepszych, odpowiednich dla danego sektora praktyk pomoże z sukcesem przejść cyfrową transformację.

Cybersecurity i Digital Strategy w najbliższych miesiącach dla współczesnych przedsiębiorstw stanowić będą raczej obowiązek niż przywilej. O tym, jakie jeszcze trendy będą stanowić “must have” dla branży retail dowiecie się Państwo z kolejnego artykułu.

Autorem artykułu jest Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.