Aktualnosci Trendy

Trendy technologiczne w retail na rok 2020. Cześć II: Cybersecurity & Digital Strategy

W ostatnim czasie znana nam rzeczywistość została zdominowana przez strach wywołany pandemią COVID-19. Sytuacja ta nie będzie jednak trwać wiecznie i z fazy kryzysowego zarządzania nagłym zwrotem sytuacji, uważnego przyglądania się prognozom epidemiologicznym, gospodarczym i politycznym, jeszcze w tym roku przejdziemy do nowego, ale stabilnego status quo. O tym, co technologia ma do zaoferowania segmentowi retail w 2020 roku, w drugiej części artykułu, pisze Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w firmie Euvic IT.

C jak Cybersecurity

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT.

To, że w dziedzinie bezpieczeństwa w roku 2020 będzie się działo bardzo dużo, nie ulega wątpliwości. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na dwa aspekty:

  • cybersecurity związane z ekspansją retail w Internecie oraz regulacjami RODO i fraud prevention,
  • bezpieczeństwo sanitarne, którego znaczenie niesamowicie wzrosło wskutek pandemii COVID-19.

Wielu sprzedawców online przekonało się już, że niedostateczne zabezpieczenie danych w Internecie może stanowić poważne zagrożenie dla całego przedsiębiorstwa. Co więcej, wraz z wdrożeniem na terenie Unii Europejskiej dyrektywy RODO, utrata kontroli nad danymi przestała być problemem wyłącznie wizerunkowym i teraz, dodatkowo, grozi także wysokimi karami finansowymi. Boleśnie przekonały się o tym morele.net ukarane kwotą 2,8 mln złotych za ujawnienie danych 2 mln klientów. Gdzie leży problem? Jak zwykle w wydatkach na zabezpieczenia, co przyznaje sam ukarany.

Rozwiązania z obszaru fraud prevention automatyzują wykrywanie przestępstw, które odpowiadają za utratę od 1 do 3 pkt.% marży brutto. Według raportu Sensomatric, źródłem strat są kradzieże (34%), nieuczciwi dostawcy (24%), pracownicy sklepów (23%) oraz błędy administracyjne (blisko 19%). Tradycyjne zabezpieczenia fizyczne oparte o RFID czy bezpośredni nadzór CCTV okazują się dziś niewystarczające, a właściciele sklepów czy hoteli, aby wykrywać źródła strat coraz chętniej sięgają po zaawansowane rozwiązania BI (oparte o dane transakcyjne) czy zautomatyzowaną analizę obrazu z kamer. Tego typu rozwiązania bazują na prostym zwrocie z inwestycji – jeśli w małym sklepie spożywczym klasy convenience mamy 100 tys. zł miesięcznego obrotu, to statystyczny fraud w tym przedziale czasu sięga 1-3 tys. zł. Wykrycie źródeł kradzieży i wdrożenie punktowych zabezpieczeń, pozwoli na ograniczenie skali oszustw o 50%, a to wystarczający argument za tym, że warto zainwestować w tego typu systemy.

Bezpieczeństwo sanitarne w sklepach, punktach usługowych oraz hotelach to absolutna nowość, ale można się spodziewać boomu na tego typu rozwiązania. Zwłaszcza teraz, gdy stwierdzenie obecności Koronawirusa u pracownika może doprowadzić do zamknięcia lokalu, magazynu czy wyłączenia pokoju hotelowego z użytku na wiele dni. Coraz silniejszy staje się także nacisk na bezpieczeństwo pracowników. Z pomocą przychodzą bezdotykowe systemy skanujące temperaturę ciała osób wchodzących do danego miejsca, alarmujące o wykryciu jednostek z podwyższoną temperaturą ciała i konieczności podjęcia w związku z tym odpowiednich kroków (np. nie dopuszczenia pracownika do pracy czy dezynfekcji pokoju hotelowego z zachowaniem szczególnej ostrożności).

D jak Digital Strategy

Jak wszyscy wiemy, cała sprzedaż stopniowo, ale nieubłaganie migruje do przestrzeni wirtualnej. Dzieje się to tym szybciej, im więcej ludzi regularnie pochyla się nad swoim smartfonami. Sklepy fizyczne wciąż mają silną pozycję na rynku (ze względu na czas i koszt dostawy czy możliwość fizycznego kontaktu z produktem np. w celu oceny jego jakości), ale trend jest jednoznaczny. W niektórych obszarach (muzyka, książki, gry komputerowe), sprzedaż wirtualna niemal całkowicie wyparła sprzedaż fizyczną. Co więcej, z każdym rokiem, czy to za sprawą social media, popularyzacji aplikacji mobilnych czy monopolizacji fragmentów rynku przez konkretne platformy (jak Amazon, Allegro czy Google Maps), ciężar decyzji konsumenckich coraz bardziej przesuwa się w kierunku przestrzeni wirtualnej. Można zatem śmiało zaryzykować tezę, że duży handel, bez odpowiedniej strategii cyfrowej po prostu nie przetrwa. Gdzie technologia może zatem znaleźć swoje miejsce? Przynajmniej w kilku obszarach: omnichannel, aplikacje mobilne, BigData, proximity marketing czy SEO. O omnichannel, BigData oraz SEO wspomnę szerzej nieco niżej, opisując trend e-commerce, natomiast w tym miejscu chciałbym się skupić na aplikacjach mobilnych.

Dużym zaskoczeniem dla rynku okazała się Żappka, o której sukcesie w połowie 2019 roku rozpisywały się media. Popularnymi aplikacjami lojalnościowymi okazały się też Klub Rossmann i Mój Carrefour. Badanie przeprowadzone przez Spicy mobile wyraźnie pokazuje, że od mobile nie ma już dziś odwrotu. Nie wiemy jeszcze co prawda, w którą stronę rozwijać będzie się ten obszar (programy lojalnościowe, sklepy mobilne, integracja w ramach szerszych platform zakupowych), ale wygląda na to, że zainwestowane w niego pieniądze już teraz mają wysoką stopę zwrotu.

Istnieją też pewne nieoczywiste elementy strategii cyfrowej w obszarze mobilnym, do których w szczególności należą aplikacje firm zewnętrznych, które warto integrować z własnymi rozwiązaniami. Jakie to aplikacje? Przede wszystkim systemy płatności (PayPal, Revolut, Blik), niezależne programy lojalnościowe (Payback), usługi kredytowe i płatnicze (Bluemedia, PayU), wyspecjalizowane rozwiązania (Booksy) czy narzędzia proximity marketing oparte o beacony i usługi lokalizacyjne Google.

Opracowanie strategii cyfrowej dla niejednego przedsiębiorcy może stanowić naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Należy jednak pamiętać, że dziś strategii nie trzeba wymyślać samemu. Warto wybrać sobie partnera, który, dzięki swojemu know how i znajomości najlepszych, odpowiednich dla danego sektora praktyk pomoże z sukcesem przejść cyfrową transformację.

Cybersecurity i Digital Strategy w najbliższych miesiącach dla współczesnych przedsiębiorstw stanowić będą raczej obowiązek niż przywilej. O tym, jakie jeszcze trendy będą stanowić “must have” dla branży retail dowiecie się Państwo z kolejnego artykułu.

Autorem artykułu jest Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Aktualnosci Rynek Trendy

Państwo chce konsolidować sektor rolno-spożywczy

post-image

W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MEP) trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, które znajdują się pod nadzorem państwa. W ten sposób ma powstać Narodowy Holding Spożywczy (NHS).

W czerwcu wybór spółek do holdingu

Konsolidacja odbywać się to będzie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która jest obecna na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża. Celem jest stworzenie silnego holdingu rolno-spożywczego i wejście w nowe segmenty działalności. Ideą konsolidacji podjętej przez MEP jest, by “z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty”.

Obecnie analizowanych jest 48 spółek, które mogłyby wejść w skład holdingu. Plan przewiduje, że w czerwcu mają zostać wybrane te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku powinny natomiast zostać przeprowadzone dokładniejsze badania i analizy dotyczące wybranych podmiotów.

Powstanie państwowa sieć sklepów?

Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzecza, by państwo planowało tworzyć sieć sklepów spożywczych lub warzywniaków. Z…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. II

post-image

O tym, co robotyzacja ma do zaoferowania segmentowi retail w 2020 roku, w drugiej części artykułu, pisze Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w firmie Euvic IT.

Roboty mobilne

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

Roboty mobilne w ostatnim czasie masowo wypierają człowieka z przestrzeni magazynowych. Magazynierów brakuje w całej Polsce, a magazyny zlokalizowane często na peryferiach miast lub wręcz w polu, borykają się z zapewnieniem obsady. Szczególnie w okresach wakacyjnych, świątecznych czy w sezonie grypowym. Stosunkowo wysokie wynagrodzenia, regulowane przepisami prawa dotyczącymi pracy w godzinach nocnych czy w dni świąteczne, a także ryzyko utraty obsady – wszystko to powoduje, że zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego zdają się mieć przed sobą najlepsze lata.

Wśród rozwiązań mobilnych w handlu i logistyce możemy wyróżnić następujące grupy:

  • Transport P2P (Point-to-Point) – wózki typu AMR wożące po hali magazynowej kosze, jeżdżące półki z asortymentem włożonym…
Read More
Aktualnosci Rynek

Glovo rośnie w dowozie posiłków

post-image

Aplikacja mobilna Glovo, która specjalizuje się w dostawach na życzenie, właśnie przekroczyła 1 milion pobrań w Polsce (App Store i Google Play). Chociaż przy pomocy Glovo można zamówić szeroką gamę produktów, jest powszechnie wykorzystywana do dostaw jedzenia.

Glovo w Polsce: 1 mln pobrań aplikacji

Glovo działa w Polsce od lipca 2019 r., po przejęciu PizzaPortal.pl. Ideą aplikacji jest możliwość zamówienia “czegokolwiek”, a dostawa ma miejsce w  mniej niż godzinę. Glovo posiada w Polsce ponad 2,7 tys. punktów partnerskich, w tym restauracje McDonald’s i KFC oraz sklepy Biedronka i Carrefour. Aplikacja działa w 30 miastach w Polsce, ale Glovo zapowiada systematyczne poszerzanie oferty i rozwój wszystkich kategorii zamówień. Ogółem, na całym świecie z aplikacji korzysta około 2,6 mln użytkowników miesięcznie. Jest ona dostępna w 22 krajach i około 550 miastach.

Najliczniejszą grupę użytkowników Glovo w Polsce stanowią osoby w wieku 26-35 lat. Nieznacznie częściej są to kobiety. Jak informuje…

Read More
Aktualnosci Rynek

Tesco rozwija usługę click & collect

post-image

Sieć Tesco rozwija działalność w segmencie e-commerce. W maju spółka dodała pięć nowych miast odbioru dla usługi “Zamów i odbierz” (click & collect).

14 punktów click & collect

Nowe lokalizacje, w których dostępna jest usługa to Częstochowa, Zielona Góra, Opole, Kielce i Jelenia Góra. Dzięki poszerzeniu sieci punktów odbioru, obecnie możliwa jest obsługa 15% klientów więcej w ramach takiego rozwiązania. Ogółem, obecnie opcja click & collect dostępna jest w 14 sklepach Tesco na terenie całego kraju. Tygodniowo z takich zakupów korzysta około 2 tys. klientów. Sieć zapowiada, że wkrótce wprowadzi kolejne nowości, poszerzające zakres usług.

Zakupy dokonane w opcji “Zamów i odbierz” mogą być odebrane w sklepie lub dostarczone do domu przez firmę taksówkarską współpracującą z Tesco. Przy realizacji zamówienia poprzez taxi, zapłata musi być dokonana online. W przypadku odbioru w sklepie, możliwa jest płatność przy odbiorze.

Tesco przechodzi do fazy wzrostu

Ostatni rok upłynął spółce na przebudowywaniu swojego modelu…

Read More
Aktualnosci Rynek

Robotyzacja w branży retail & logistics – przegląd na rok 2020, cz. I

post-image

Jeśli chodzi o nasycenie robotami, polski rynek plasuje się niestety w ogonie rankingów, co jest dość zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby polskie PKB (gdzie mamy 22 miejsce na świecie) czy Human Development Index (Polska z 32 miejscem na świecie).

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT

W 2014 roku roboforum.pl pisało, że „Polska, z wartością wskaźnika na poziomie 18, znajduje się w dolnej części rankingu. Wyższą gęstością robotyzacji od Polski odznaczają się nie tylko kraje należące pod tym względem do czołówki, ale także kraje o podobnym poziomie rozwoju, jak np. Węgry czy Słowacja. Średnia gęstość robotyzacji w Europie jest 4,4 razy wyższa niż w Polsce (w porównaniu do roku poprzedniego Polska zmniejszyła dystans do Europy o 1,1 pkt.), z kolei średnia wartość ogólnoświatowa jest wyższa o ponad 3 razy”. Od 2014 roku sporo się jednak zmieniło. Według IFR, 74% nowych…

Read More
Aktualnosci Rynek

Sieć Camaieu wychodzi z Polski

post-image

Sieć odzieżowa Camaieu, specjalizująca się w ubraniach dla kobiet, wychodzi z rynku polskiego. Strona internetowa spółki przestała już przyjmować zamówienia, a sklepy stacjonarne mają zostać zamknięte wraz z końcem czerwca.

Camaieu szuka inwestora

Jeszcze w 2018 r. Camaieu prowadziło w Polsce około 40 sklepów stacjonarnych. Sieć notowała jednak ujemną dynamikę sprzedaży w ostatnich latach, a liczba sklepów sukcesywnie spadała. Obecnie wynosi ona 25. Ogółem, sieć prowadzi około 1 tys. sklepów w 18 krajach, z czego ponad połowa zlokalizowana jest we Francji.

Pandemia COVID-19 i zamknięcie sklepów w galeriach handlowych wpłynęły na pogorszenie się sytuacji spółki, ale już wcześniej borykała się ona z problemami finansowymi. Jak informuje Business Insider, spółka planowała od wiosny wdrażać plan restrukturyzacji, który miał obejmować zamknięcie 125 sklepów we Francji i krajach francuskojęzycznych. Teraz znalazła się we Francji pod zarządem komisarycznym i poszukuje inwestora.

Jak koronawirus wpłynie na plany rozwojowe spółek?

Camaieu to niejedyna sieć odzieżowa, która…

Read More