Trendy technologiczne w retail na rok 2020. Cześć III: E-commerce & Facilities

W ostatnim czasie znana nam rzeczywistość została zdominowana przez strach wywołany pandemią COVID-19. Sytuacja ta nie będzie jednak trwać wiecznie i z fazy kryzysowego zarządzania nagłym zwrotem sytuacji, uważnego przyglądania się prognozom epidemiologicznym, gospodarczym i politycznym, jeszcze w tym roku przejdziemy do nowego, ale stabilnego status quo. O tym, co technologia ma do zaoferowania segmentowi retail w 2020 roku, w trzeciej i ostatniej części artykułu, pisze Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w firmie Euvic IT.

Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT.

E jak E-commerce

Rozwiązania e-commerce nie są w branży retail niczym nowym. Co więcej, jak przyznaje wiodące, niezależne przedsiębiorstwo analityczno-badawcze Gartner, niezmiennie od kilku lat na rynku platform e-commerce’owych rządzi Magento. To, co najbardziej zmienia się w oprogramowaniu e-commerce to wsparcie SEO, omnichannel oraz integracja z otoczeniem zewnętrznym, czyli platformami sprzedażowymi (Allegro), systemami płatności (PayU), firmami kurierskimi (DHL), czy platformami omnichannel. Pomimo, że od momentu opatentowania przez Amazona 1-click experience upłynęło już 11 lat (a 3 od wygaśnięcia patentu…), jednokrokowy koszyk dla wielu sprzedawców internetowych do dziś wciąż stanowi wyłącznie senne marzenie. Klienci z kolei mocno doceniają automatyczne powiadomienia o statusach: dostępności towaru, płatności, wysyłki czy reklamacji, a wprowadzenie ich w życie wymaga złożonej integracji oprogramowania własnego z oprogramowaniem zewnętrznym.

Odrębnym zagadnieniem w e-commerce jest omnichannel, rozumiany nie tylko jako zunifikowanie shopping experience w różnych kanałach, ale przede wszystkim jako wielokanałowa komunikacja. Współczesny klient oczekuje, że sprzedawca zapewni mu spójność w ramach wszystkich, dostępnych scenariuszy komunikacyjnych (e-mail, telefon, chat, aplikacja mobilna, social media, poczta tradycyjna etc.). Takie podejście wymaga jednak wdrożenia i integracji oprogramowania, tak, aby połączyć różne kanały komunikacyjne w jeden scenariusz i ticket dostępny zarówno dla wszystkich konsultantów, jak i klientów. Jak się jednak okazuje, zdarza się, że nawet najwięksi gracze nie radzą sobie z tym zagadnieniem.

Trudno przejść obojętnie obok innowacyjnych rozwiązań, które szturmem zdobywały rynek e-commerce w 2019 roku. Świetnym przykładem jest tutaj marka eobuwie.pl, która całkowicie odwróciła paradygmat tradycyjnej sprzedaży, sprawiając, że e-commerce stał się centralną osią działania, a przestrzeń realna (kosztowne miejsca w galeriach handlowych) zaczęła służyć wyłącznie jako miejsce odbioru zamówień, pomiaru stopy czy dokonania zakupów online dzięki specjalnym kioskom. Co ciekawe, koncept ten zakłada, że bez przeklikania się przez system online, klient nie ma nawet możliwości przymierzyć na miejscu żadnych butów. Rok 2020 z pewnością będzie kluczowy dla tego modelu sprzedaży i zweryfikuje, czy ma on szansę przyjąć się na większą skalę. Najlepszym wyznacznikiem będzie tu z pewnością boom na wynajmowanie powierzchni w galeriach handlowych wśród marek takich jak choćby Zalando, czy Moliera2.

F jak Facilities

Nie od dziś wiadomo, że fizyczny sklep to nie tylko lada, kasa, magazyn, towar i sprzedawca. Korzystając z tego, że klient podjął wysiłek i wraz ze swoim portfelem znalazł się w przestrzeni sklepowej, sprzedawcy coraz chętniej i coraz częściej wyposażają tę przestrzeń w urządzenia, zwiększające jej atrakcyjność, a w efekcie pozwalające klientowi łatwiej i szybciej wydawać pieniądze.

Od wielu lat w sklepach obecne są lottomaty, maszyny vendingowe, czy terminale do zdrapek i programów lojalnościowych, jednak już w 2019 roku pojawiać zaczęły się również zupełnie nowe urządzenia, jak np. ładowarki do samochodów, automaty do odbierania i nadawania paczek czy choćby stojaki wypożyczalni miejskich rowerów. Wszystko to zwiększa atrakcyjność sklepu, a w przypadku ładowarek do samochodów elektrycznych również powoduje dodatkowy napływ zamożnych klientów. Trudno się zresztą dziwić – możliwość naładowania samochodu elektrycznego podczas zakupów czy przy okazji noclegu w hotelu to naprawdę atrakcyjny scenariusz. Tę szansę dostrzegło centrum handlowe Auchan (a dokładniej zarządzająca nim spółka Ceetrus), które w 2019 roku uruchomiło pierwsze ładowarki przy centrach handlowych. Na podobnej zasadzie działają także automaty do nadawania i odbioru paczek. Dzięki nim, przy okazji zakupów można odebrać/nadać paczkę. Na szczególną uwagę w tym obszarze zasługuje ciekawy mariaż dwóch gigantów – Biedronki i Poczty Polskiej, które w 2019 zaczęły instalację pierwszych 200 automatów paczkowych.

Podsumowanie

Wszystkie, opisane w artykułach trendy kryją w sobie ogromny potencjał i z pewnością wywrą znaczący wpływ na całą branżę retail.

Zarówno bieżący rok jak i najbliższe lata zapowiadają się być dla branży retail okresem transformacji na niespotykaną dotąd skalę. Szybkość z jaką firmy z branży będą adaptować nowe trendy przełoży się w sposób bezpośredni na ich wizerunek i przyszły rozwój. Aby jednak czerpać pełnię korzyści z technologicznych dobrodziejstw, konieczne jest zrozumienie tego, jak wspierają one pracę fizycznych punktów sprzedaży, jaki mają wpływ na osiągane przez nie wyniki, pracę ich sprzedawców i najważniejsze – na doświadczenia klientów.

Autorem artykułu jest Bartłomiej Łatka, Dyrektor Sprzedaży w Euvic IT.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *