Turystyczne plany Polaków w pandemii

sunglasses, hat, camera

Ten post dostępny jest także w języku: English

Podczas kolejnych wakacji pod znakiem koronawirusa Polacy nie chcą już rezygnować z wyjazdów. Ponad 62% planuje letni urlop, a trzy czwarte spędzi go w kraju, wykazało badanie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „Turystyczne plany Polaków w pandemii”. Dla wielu firm z tego sektora może być to szansa na ratunek, bo od wybuchu pandemii zadłużenie w polskiej branży turystycznej wzrosło o prawie 30%.

Według badania, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów BIG SA przez IMAS International, większość Polaków skorzysta w tym roku z sezonu wakacyjnego i wyjedzie na urlop. Najczęściej wybierze krajowy kierunek (75%). Niemal co szósty (17%) planuje wypoczywać zarówno w Polsce, jak i za granicą, a 8% zdecyduje się na wyjazd wyłącznie do innego państwa.

Kierunek: Polska

Dla ponad jednej trzeciej urlopowiczów argumentem za spędzeniem wakacji w Polsce jest łatwość zorganizowania takiego wyjazdu. Nieco ponad co czwarty badany deklaruje za to, że zawsze wybiera krajowy kierunek. Podobny odsetek wskazał, że w Polsce jest bezpieczniej niż w innym państwie. Z kolei 23% z planujących wakacje spędzi je w kraju, żeby wspomóc rodzimy sektor turystyczny.

Pandemia nasiliła wśród Polaków swoisty patriotyzm gospodarczy. Zwracamy większą uwagę na to, gdzie wędrują nasze pieniądze i jak możemy wspomóc dotknięte kryzysem biznesy. To wyraz solidarności, ale także myślenia o tym co stanie się po pandemii. Bez wsparcia klientów wiele miejsc i firm, w tym naszych ulubionych, może zniknąć. W przypadku branży turystycznej przez długi czas jej funkcjonowanie uniemożliwiały lub utrudniały obostrzenia, co skutkowało znaczącym przyrostem zadłużenia. Tegoroczny wakacyjny sezon będzie więc dla nich niezwykle ważny, bo długi w tym biznesie sięgają 23 mln zł – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Od pojawienia się w marcu 2020 r. koronawirusa w Polsce do początku czerwca br. zadłużenie sektora turystycznego urosło o prawie 30%.  Na największe kwoty zalegają z płatnościami przedsiębiorstwa turystyczne z województw małopolskiego (5,7 mln zł), mazowieckiego (4 mln zł) oraz śląskiego (2,1 mln zł) i pomorskiego (2 mln zł).

Bon na ratunek turystyce

Do spędzania urlopu w kraju Polaków zachęca także Bon Turystyczny. Na te świadczenie wskazała blisko co szósta osoba wybierająca się na wakacje (17%). Jak podaje biuro prasowe oddziału zamiejscowego ds. obsługi i promocji Polskiego Bonu Turystycznego, do czerwca bieżącego roku Polacy aktywowali prawie 1,8 mln bonów, a w ramach programu wykorzystali na razie 440 mln zł. Bony aktywowane, ale jeszcze niezrealizowane opiewają na sumę 900 mln zł. W całym programie do polskich firm może trafić łącznie 3,5 mld zł.

Oprócz Bonu Turystycznego niezwykle ważnym aspektem w odrabianiu strat w turystyce, ale i powiązanych z nią branżach, jak np. gastronomia, transport, hotelarstwo, jest przebieg szczepień. Według wyników badania KRD, brak możliwości swobodnego podróżowania przez covidowe restrykcje jest uciążliwy dla 60% Polaków. Dla połowy respondentów przywrócenie takiej możliwości dla zaszczepionych stanowi argument do przyjęcia szczepionki przeciw koronawirusowi. Dla co piątej osoby to wręcz jeden z głównych powodów podjęcia takiej decyzji.

Na większy ruch turystyczny liczą oczywiście także obiekty noclegowe. W te wakacje wśród dostępnej oferty Polacy najchętniej będą rezerwować pobyt w kwaterach prywatnych (42% wskazań). Co trzeci urlopowicz zanocuje w pensjonacie, nieco mniejsza grupa (30%.) w hotelu. Co piąty turysta jako bazę noclegową wybierze agroturystykę.

Na wypoczynku nie będziemy oszczędzać

Polacy na upragnionym wakacyjnym urlopie nie zamierzają zaciskać pasa. Najwięcej, bo 38%, wyda na tegoroczne wyjazdy wakacyjne od ponad 1 do 3 tys. zł na jedną osobę. Podobny odsetek badanych (37%) wyda nieco mniejsze kwoty – rzędu ponad 500 zł, do maksymalnie 1 tys. zł na głowę. 12%. wyda na wakacje więcej niż 3 tys. zł na osobę.

Na wakacje w tym roku nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić. Wśród osób, które raczej nie zdecydują się na letni urlop, najczęstszym tego powodem jest brak pieniędzy (36%). Niemal jedna piąta woli odłożyć tę kwotę. Nadal silny jest też strach przed zakażeniem koronawirusem, który wymienia co czwarta osoba z tej grupy. Równie często niechęć do wyjazdów w te wakacje wynika z obawy przed tłokiem i tłumami po zniesieniu obostrzeń w turystyce – wymienia Adam Łącki, prezes KRD. Wśród pozostałych powodów rezygnacji wyjazdu często padały także wskazania na wyższe ceny w sezonie wakacyjnym (18%) oraz obostrzenia utrudniające korzystanie z atrakcji turystycznych i podróżowania (16%).

Wpływ pandemii na turystykę

Krajowy Rejestr Długów zapytał również Polaków o ich plany dotyczące podróżowania po ustabilizowaniu się sytuacji epidemiologicznej, zniesieniu ograniczeń w podróżowaniu i korzystaniu z usług turystycznych. Większość, bo niemal 69% ankietowanych stwierdziła, że powróci do podróży i będzie wyjeżdżać w takim samym stopniu jak przed pandemią. Niemal 13% po doświadczeniu lockdownów bardziej doceniła taką możliwość i chce podróżować więcej niż przed pojawieniem się Covid-19. Jednak w opozycji do tej postawy jest bardzo podobny odsetek badanych (11%), który pandemia zniechęciła do wyjazdów. W ogóle podróżować nie zamierza niemal 8%.

Więcej o rynku HoReCa w raporcie PMR: Rynek HoReCa w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *