Wejście Amazon wstrząśnie polskim e-commerce?

dziewczyna z zakupami

Ten post dostępny jest także w języku: English

Amazon potwierdził doniesienia, które co jakiś czas obiegają polski Internet,  o planowanym wejściu na polski rynek. Światowy gigant nie określił dokładnej daty premiery w Polsce, jednak uruchomił możliwość rejestracji dla polskich przedsiębiorców chcących sprzedawać na platformie.

Co jakiś czas polski Internet elektryzuje informacja o planowanym wejściu światowego lidera e-commerce – Amazon do kraju. Jednak tym razem gigant potwierdził te doniesienia w środę 27 stycznia 2021 roku, informując o planowanym uruchomieniu polskiej wersji strony.

Uruchomienie polskiej wersji strony łączy się z wprowadzenie pełnej oferty detalicznej dla konsumentów w Polsce oraz możliwością sprzedaży towarów przez polskich przedsiębiorców poprzez platformę. Dotychczas Polacy kupując na platformie Amazon musieli korzystać z niemieckiej strony.

Mimo, że oficjalna data ruszenia strony amazon.pl nie jest jeszcze znana, przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać swoje towary za pośrednictwem platformy, od wtorku mogą rejestrować na niej swoje konta.

Globalne zasięgi Amazon dostępne dla polskich przedsiębiorców

Nie należy się spodziewać, że przedsiębiorcy sprzedający na polskich platformach, a nastawieni na polskich konsumentów tłumnie przejdą na Amazon. Natomiast będzie ona stanowić możliwość dotarcia do 300 milionów klientów Amazon na całym świecie, w ponad 200 krajach. Według danych firmy za pośrednictwem Amazon sprzedaje globalnie 1,7 mln małych i średnich firm.

 

Okiem eksperta PMR

Karolina Szałas

Retail Market Analyst

Amazon czeka walka o większy kawałek tortu

Według danych PMR, prawie 40 mld zł sprzedaży internetowej, czyli ponad połowa rynku jest generowane przez platformy handlowe. Niekwestionowanym liderem segmentu jest Allegro, którego udział w segmencie sięga ponad 80%. Co więcej, rośnie popularność innych konceptów typu marketplace, m.in. uruchomionej w 2017 r. platformy przez Empik, czy rok później programu partnerskiego Zalando.

Niewątpliwie pojawienie się nowej platformy na polskim rynku wpłynie ożywczo na krajowy rynek. Jednak nie należy się spodziewać rewolucji, ani tego że w przeciągu najbliższych kilku lat Amazon będzie głównym rozgrywającym na polskim e-commerce. Należy pamiętać, że na naszym rynku istnieje rodzima platforma handlowa – Allegro, która jest głównym wyborem konsumentów w kraju. Jednocześnie wiele marek i firm posiadają swoje sklepy internetowe cieszące się popularnością i lojalnością klientów.

Należy się jednak spodziewać, że wejście Amazon do polski poprawi wrażenia zakupowe Polaków w Internecie. Z jednej strony konkurencja wynikająca z nowego gracza na rynku skłoni już obecnych graczy do intensywniejszych działań, aby zatrzymać obecnych klientów. Z drugiej poprawi jakość samych zakupów na platformie Amazon.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *