Żabka inwestuje we własne dark store’y

Sklep Żabka

Ten post dostępny jest także w języku: English

Żabka zdecydowała się wejść na rynek q-commerce planując otwarcie własnych dark store’ów. Na razie projekt jest w fazie testów, ale w przypadku pozytywnych wyników Żabka będzie mogła realizować zamówienia w 10-15 minut, a do końca roku może powstać nawet 25 niewielkich magazynów należących do sieci.

Rynek q-commerce rozwinął się w czasie pandemii, ponieważ wzrosło zapotrzebowanie na zakupy dostarczane w krótkim czasie do domu klientów. Na rynku pojawiły się nowe platformy, takie jak Lisek, Jokr, GetnowX, Swyft i Gorillas, które umożliwiły ekspresową realizację zamówień. Niedawno również Biedronka postanowiła mocniej zaznaczyć swoją obecność w branży handlu internetowego, zacieśniając współpracę z Glovo oraz inwestując w dark store’y. Pomimo silnej konkurencji na rynku, Żabka zdecydowała się dołączyć do grona firm oferujących ekspresowe dostawy produktów spożywczych.

Obecnie w Warszawie trwają testy dwóch dark store’ów, chociaż w planach jest już otwarcie trzeciej placówki. Projekt odbywa się w formule friends&family, co oznacza, że rozwiązanie nie jest na razie dostępne dla klientów Żabki. Mogą oni jednak nadal korzystać z opcji realizowania zakupów online. Żabka w trakcie pandemii pojawiła się na rynku e-commerce, a klienci wciąż mogą dokonywać zakupów w modelu click&collect lub korzystać z dostaw realizowanych przez kurierów Uber Eats.

Żabka nie zdradza na razie żadnych szczegółów dotyczących nowego konceptu. Nie wiadomo więc jakie produkty pojawią się w finalnej ofercie, a tajemnicą pozostaje wciąż nazwa nowej usługi. Docelowo e-zakupy wykorzystujące dark store’y mają być realizowane w 10-15 minut, czyli w podobnym czasie jak w przypadku konkurencji. Żabka testuje także aplikację obsługującą nową usługę i chociaż jest ona na razie dostępna jedynie na urządzenia z iOS, w planach jest przygotowanie aplikacji na Androida.

Termin uruchomienia nowej usługi jest uzależniony od wyników prowadzonych obecnie testów. Można jednak przypuszczać, że Żabka wykorzysta nadchodzącą czwartą falę pandemii Covid-19, aby wprowadzić usługę i przetestować ją na warszawskich klientach, którzy pracując zdalnie będą chętnie korzystać z możliwości zrobienia zakupów spożywczych w modelu q-commerce.

Więcej informacji w najnowszym raporcie PMR: Handel internetowy w Polsce 2021„.

Podobne wpisy