Żabka napędza wzrost segmentu convenience

Farmer Direct i Deli2 rozpoczynają współpracę

Ten post dostępny jest także w języku: English

Pod koniec lutego sieć Żabka otwarła swój 7-tysięczny sklep w miejscowości Biecz. Bieczyńska Żabka będzie prowadzona przez regionalną franczyzobiorczynię wraz z rodziną.

Nowy lokal znajduje się na rynku, i jest w pełni dostosowany wizualnie do historycznego charakteru lokalizacji – jest to pierwszy sklep Żabka w mieście, co pieczętuje rosnący rozwój sieci w małych miejscowościach.

Obecnie, ponad 5,6 tys. lokalnych przedsiębiorców prowadzi 7 tys. sklepów Żabki w całej Polsce. Żabka rozwija się dynamicznie także w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców – w 2020 roku otworzyła pierwsze lokalne sklepy w 78 miastach.

Okiem eksperta PMR

Agnieszka Skonieczna
Retail Business Unit Director

Segment convenience, rozwijany już wcześniej, bardzo mocno zyskał na znaczeniu w czasie pandemii COVID-19. Według danych PMR, był on najszybciej rosnącym kanałem rynku spożywczego w Polsce w 2020 r., z dynamiką na poziomie blisko 10%, wyższą niż dyskonty czy supermarkety proximity. Wpływ na to miały z jednej strony wymuszone zmiany w stylu życia, takie jak przejście na pracę zdalną czy zamknięcie szkół, przez co konsumenci ograniczyli wyjazdy i przebywali znacznie więcej niż wcześniej w domu. Siłą rzeczy, chętnie robili  więc zakupy blisko miejsca zamieszkania. Zwłaszcza w początkowej fazie pandemii nie bez znaczenia była również obawa przed dużymi skupiskami ludności, na czym również zyskiwały sklepy małopowierzchniowe.

Chociaż w 2021 r. prawdopodobnie uda się opanować pandemię COVID-19, nie oznacza to, że sytuacja powróci do tej z czasów przed koronawirusem. Nowa normalność utrzyma częściowo nowe wzorce zachowań konsumenckich. Bycie blisko klienta nadal będzie w cenie, ale sama dogodna lokalizacja już nie wystarczy. Istotnym elementem przewagi konkurencyjnej będą produkty dodatkowe, takie jak oferta dań gotowych/Food To Go, produkty bio/eko czy też pochodzące od lokalnych dostawców. Dynamika wzrostu sprzedaży w sklepach convenience będzie w 2021 r. nieco niższa niż w 2020 r., ale nadal solidna.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *