Raport PMR: Marki własne ze stałym miejscem w koszyku zakupów

ser

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jedynie 8% Polaków twierdzi, że nie kupuje produktów marek własnych, wynika z badania PMR przeprowadzonego na próbie reprezentatywnej w grudniu 2020 r. Pandemia koronawirusa i większa wrażliwość cenowa konsumentów przekłada się na wzrost zainteresowania produktami marki własnej, zwłaszcza wśród tych, którzy już je wcześniej kupowali.

Ponad połowa respondentów kupuje pod markami własnymi artykuły spożywcze, kosmetyki lub odzież. Badanie wskazuje na szczególne zainteresowanie produktami spożywczymi marek własnych wśród osób w wieku do 24 lat (66%) oraz mieszkańców dużych miast, powyżej 500 tys. (63%).  Kobiety wyraźnie częściej niż mężczyźni kupują kosmetyki pod markami własnymi (65% w porównaniu do 41%).

Ogółem, kobiety kupują częściej niż mężczyźni wszystkie kategorie produktowe marek własnych, za wyjątkiem sprzętu RTV/elektroniki, narzędzi i akcesoriów budowalnych oraz alkoholu.

Zakupy marek własnych

Marki własne rosną na pandemii COVID-19

Pandemia koronawirusa i związane z nią spowolnienie gospodarcze sprawiły, że konsumenci stali się bardziej wrażliwi na cenę produktu. Jak wynika z badania PMR na próbie osób kupujących marki własne, ponad połowa respondentów (57%) obecnie bardziej niż przed pandemią kieruje się ceną podczas zakupów spożywczych. Takie deklaracje częściej składały kobiety niż mężczyźni (61% w porównaniu do 52%).

Badanie PMR wskazuje, że pandemia koronawirusa wpłynęła na wzrost zainteresowania markami własnymi zwłaszcza wśród tych osób, które już wcześniej kupowały takie produkty z największa regularnością. Częstsze zakupy marek własnych deklarują przede wszystkim ci, którzy produkty marek własnych kupują przy okazji każdych lub prawie każdych zakupów (48%) oraz w przypadku więcej niż połowy zakupów (47%). Tymczasem, średnia dla ogółu respondentów wynosiła 34%.

Więcej informacji w raporcie PMR Handel detaliczny produktami marek własnych w Polsce 2020/2021.

Magdalena Filip

Senior Retail Analyst

Analityk z dziesięcioletnią specjalizacją w obszarze handlu detalicznego w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej. Specjalizacje: rynek odzieży i obuwia, rynek produktów dla dzieci oraz rynek wyposażenia wnętrz.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *