Badanie PMR: Kto kupuje artykuły dekoracyjne w dyskontach?

young-woman-balcony-lights

Ten post dostępny jest także w języku: English

Dwie trzecie Polaków przynajmniej raz w tygodniu odwiedza sklepy sieci Biedronka. Minimum raz na tydzień 43% osób bywa w sieci Lidl, a do sklepów Pepco z taką częstotliwością wstępuje co dziesiąty Polak, wynika z badania PMR przeprowadzonego w II kwartale 2020 r.

Produkty wyposażenia wnętrz coraz częściej w dyskontach

W komplementarnej ofercie dyskontów często znajdują się produkty z szerokiej kategorii artykułów dekoracyjnych (m.in. ramki, lustra, doniczki, świeczniki, lampiony, dekoracje świąteczne), zaś nieco rzadziej meble. W rezultacie jedna na trzy osoby odwiedzające sklepy Biedronka kupiła w nich artykuły dekoracyjne, a 5% meble. W przypadku vice-lidera segmentu dyskontów spożywczych, sieci Lidl, zakupy mebli również deklarowało 5% klientów sklepu a 28% zakup artykułów dekoracyjnych. Oferta wyposażeniowa sieci dyskontów Netto i Aldi pozostaje skromniejsza i w rezultacie jedynie 2% bywalców tych sklepów kupiło tam meble. Artykuły dekoracyjne kupiło zaś 18% odwiedzających sklepy Netto i 13% odwiedzających dyskonty Aldi.

Również dyskonty niespożywcze mają szczególnie silną pozycję w kategorii produktów wnętrzarskich. Co ciekawe, w przypadku sieci Pepco, nawet więcej respondentów wskazało zakup w sklepach tej marki artykułów dekoracyjnych (59%) aniżeli drugiej w kolejności odzieży damskiej (54%), choć należy założyć różną częstotliwość zakupów w tych kategoriach.  Także w przypadku zwłaszcza sieci Action, ale również i sieci Tedi, artykuły dekoracyjne były kategorią produktową, której zakup deklarowały największe grupy bywalców. (Sieci, które wkroczyły na polski rynek w 2017 r. i 2018 r. odwiedzało, odpowiednio, 19% i 12% Polaków w II kw. 2020 r.)  Z kolei tu odstaje koncept TXM, gdzie oferta odzieży była wybierana zdecydowanie najczęściej i rzadziej niż jeden na pięciu bywalców zakupił tam artykuły dekoracyjne (0% wskazań w przypadku mebli).

Artykuły dekoracyjne – oferta dla młodych kobiet

Artykuły dekoracyjne zdarza się kupować 70% kobiet bywających w sklepach Pepco i 44% mężczyzn. Częściej też są to osoby młode, do 34 roku życia. W przypadku każdej grupy dochodowej, ponad połowie respondentów zdarza się kupić w Pepco artykuły dekoracyjne. Dysproporcję na korzyść kobiet, w większym lub mniejszym stopniu, daje się zauważyć w przypadku wszystkich konceptów dyskontowych.

Więcej na temat trendów na polskim rynku wnętrzarskim będzie można posłuchać podczas Webinaru PMR Home & Garden Retail 5 listopada 2020 r.

 

 

O autorze

Magdalena Filip

Senior retail analyst

Analityk z dziesięcioletnią specjalizacją w obszarze handlu detalicznego w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej. Specjalizacje: rynek odzieży i obuwia, rynek produktów dla dzieci oraz rynek marki własnej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *