Raport PMR: Rynek artykułów i odzieży sportowej w Polsce na minusie

tennis_racket

Ten post dostępny jest także w języku: English

W poprzednich latach rynek artykułów i odzieży sportowej w Polsce rósł dynamicznie, wspierany przez rozwijającą się infrastrukturę sportową oraz modę na zdrowy styl życia, skutkującą wzrostem liczby Polaków uprawiających sport. Po bardzo dobrym dla branży sportowej 2019 r., pandemia COVID-19 oraz wprowadzone w odpowiedzi na nią restrykcje przełamały pozytywny trend i w 2020 r. spodziewamy się, że rynek ten skurczy się o 4,5% r./.

Największym segmentem rynku artykułów sportowych jest sprzęt sportowy, który według prognoz PMR zanotuje najniższy spadek w 2020 r. Jeżeli weźmiemy pod uwagę odzież i obuwie łącznie, to ich udział przekracza 54%. Najbardziej wyhamuje dynamika segmentu odzieży, co będzie efektem restrykcji odnośne działalności klubów fitness, siłowni, basenów, ale także odwołaniem wielu imprez sportowych i ograniczeń w podróżowaniu. W ciągu najbliższych lat spodziewamy się odbudowy popytu.

Rynek artykułów sportowych makrowrażliwy

Historia pokazuje, że rynek artykułów sportowych jest bardzo wrażliwy na zmiany sytuacji ekonomicznej i w przypadku jej pogorszenia konsumenci szybko rezygnują z wydatków na artykuły sportowe. Jak wynika z badania PMR, przeprowadzonego w październiku 2020 r., średnie miesięczne wydatki na aktywność sportową wynoszą ok. 156 zł, to spadek o 4,9% w porównaniu do 164 zł otrzymanych w badaniu we wrześniu ubiegłego roku. Mężczyźni deklarowali nieznacznie wyższe kwoty aniżeli kobiety.

Niemniej, jedynie 12% badanych nie przewidywało w momencie badania zakupu artykułów sportowych w kolejnych miesiącach. Najwięcej respondentów planowało zakup obuwia sportowego (59%) i odzieży sportowej (57%), zaś 23% przymierzało się do zakupu roweru.

Najnowsze dane o rynku artykułów sportowych w artykule PMR (2021):

Rynek artykułów sportowych powróci na ścieżkę wzrostu 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *