Raport PMR: Rynek produktów dla dzieci pod wpływem demografii i pandemii

teddybear bench park

Ten post dostępny jest także w języku: English

Według szacunków PMR, polski rynek handlu detalicznego produktami dla dzieci w 2019 r. wart był 15,08 mld zł, rosnąc o 4,4% r/r. Cieniem na jego tegorocznej wartości położą się negatywne tendencje demograficzne oraz pandemia COVID-19 i wywołana nią zmiana zwyczajów Polaków.

Największą barierą dla rozwoju rynku produktów dla dzieci w Polsce jest demografia. W 2019 r. odnotowano 375 tys. urodzeń żywych (388,2 tys. w 2018 r.). Wskaźnik dzietności kobiet w Polsce wynosi 1,43, podczas gdy wskaźnik pozwalający na zastępowalność pokoleń powinien wynosić 2,1. Prognozy GUS na 2020 r. pozostają pesymistyczne (-2,76%). Eurostat przewiduje jeszcze słabszą dynamikę urodzeń na ten rok w Polsce – w rezultacie w styczniu 2021 r. prognozowana populacja dzieci poniżej 1 roku życia w Polsce będzie o 9,9% mniejsza aniżeli w styczniu 2020 r.

Żywność dla niemowląt oraz segment artykułów higienicznych są kategoriami, które szczególnie mocno skorelowane są z liczbą urodzeń. Prognozowany przez PMR CAGR (średnioroczna stopa wzrostu) dla tych segmentów w latach 2019-2025 wyniesie -0,8% oraz -1,4%, odpowiednio. W pozostałych segmentach rynku produktów dla dzieci (tj. odzieży dziecięcej, obuwia dziecięcego, mebli dziecięcych, kosmetyków oraz zabawek), wyższy dochód rozporządzalny gospodarstw domowych w większym stopniu zamortyzuje negatywne tendencje demograficzne przekładając się na wyższe wydatki per dziecko.

Migracja zakupów do e-commerce

Blisko połowa (46%) respondentów we wrześniu 2020 r. deklarowała, że epidemia COVID-19 nie wpłynęła na ich zakupy produktów dla dzieci, przy czym częściej taką deklaracje składali mieszkańcy wsi (50%) aniżeli miast (43%).  Jedynie co dziesiąty badany wskazywał na ograniczenie wydatków na te zakupy i również statystycznie częściej był to mieszkaniec miast (12% vs. 7% na wsi) oraz osoba w wieku 35-54 lata.

Niemniej, co piąty badany (22%) rzadziej odwiedza sklepy stacjonarne, a 28% respondentów częściej zamawia produkty dla dzieci przez internet. Migracja zakupów do kanału online najsilniej zaznacza się wśród badanych do 34 roku życia (32%). Niewątpliwie, handel internetowy będzie tym, który zyska najbardziej na epidemii COVID-19 notując, według prognoz PMR, 25,2% r/r wzrostu w 2020 r. Udział sprzedaży internetowej będzie rósł, stanowiąc w 2025 r. ok. 38% rynku produktów dla dzieci w Polsce.

Więcej na temat trendów na polskim rynku produktów dla dzieci w najnowszym raporcie PMR: Handel detaliczny produktami dla dzieci w Polsce 2020. 

O autorze

Magdalena Filip

Senior retail analyst

Analityk z dziesięcioletnią specjalizacją w obszarze handlu detalicznego w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej. Specjalizacje: rynek odzieży i obuwia, rynek produktów dla dzieci oraz rynek marki własnej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *