Press Release Rynek

Kolejny dobry rok dla artykułów DIY w Polsce – wzrost rynku o ponad 5% w 2017 r.

Rekordy na rynku budownictwa mieszkalnego, a także remonty pozytywnie wpłynęły na całkowity rynek artykułów DIY w Polsce (suma wartości sprzedaży produktów niezbędnych do budowy oraz remontu, produktów dekoracyjnych, artykułów ogrodowych oraz narzędzi, gdzie klientem końcowym jest zarówno osoba indywidualna jak i instytucja czy firma), który wzrósł o 5,2% do 54,6 mld zł, jak wynika z danych pochodzących z ostatniego raportu PMR Rynek artykułów DIY w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018-2023.

Rynek artykułów DIY kwitnie, na co z jednej strony wskazują wyniki największych graczy, takich jak Castorama, Leroy Merlin, OBI, a z drugiej  to, co się dzieje na rynku budownictwa mieszkaniowego, które w zeszłym roku osiągnęło najlepsze wyniki od dekady. Bardzo ważnym czynnikiem są także remonty, nie tylko przeprowadzane w domach czy mieszkaniach własnoręcznie lub przy pomocy wynajętych specjalistów, ale także na rynku nie mieszkaniowym. Coraz częściej pracownicy zwracają uwagę na to, w jakim standardzie pracują, a najlepsi pracodawcy dużo inwestują aby biura były wizytówkami i kolejnym czynnikiem sprzyjającym zatrudnieniu na rynku o tak niskim bezrobociu.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że zarówno rynek artykułów DIY, gdzie klientem końcowym jest osoba indywidualna jak i ten, gdzie jest to firma czy instytucja, odnotowują bardzo wysokie dynamiki wzrostu. Z drugiej strony, rekordowe wyniki w ostatnich dwóch latach, czyli w 2016 i 2017, będą sprawiać, że rynkowi trudno już będzie rosnąć aż tak mocno , co ma związek z efektem wysokiej bazy, a także z mniejszą liczbą pozytywnych czynników wpływających na rynek, takich jak rosnące wymagania dla kredytobiorców, mniejsze wsparcie programów rządowych, czy choćby wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. Ten ostatni czynnik tymczasowo będzie wpływał negatywnie na rynek, jako że dotychczas sobota i niedziela były dniami gdzie sprzedaż produktów niespożywczych odnotowywała najlepsze rezultaty. Dodatkowo giganci handlu spożywczego, tacy jak jak Biedronka czy Lidl, rozpoczęły walkę o klienta także w soboty, wprowadzając kolejne kampanie promocyjne, co dodatkowo wpływa na niższe obroty sieci niespożywczych w tym z asortymentem DIY.

Warto wspomnieć jeszcze o kolejnych etapach konsolidacji polskiego rynku artykułów DIY. Upadłość Praktikera pokazuje, że duże miasta są zawładnięte przez takie sieci, jak wspomniana Castorama, Leroy Merlin czy OBI, które w sumie odpowiadają za 25% całego rynku artykułów DIY. Z drugiej strony mniejsze miasta i miasteczka są domeną takich graczy jak Mrówka, Bricomarche, czy dynamicznie rozwijającej się sieci Majster Budowlane ABC łącznie z nowo powstałą siecią Pszczółka. Powierzchnia sklepów tych ostatnich jest często kilkunastokrotnie mniejsza od tej u dużych graczy, jednak dzięki większej plastyczności i współpracy partnerskiej czy franczyzowej świetnie sobie radzą na lokalnych rynkach, gdzie walka o klienta jeszcze nie weszła na aż taki poziom, jak w największych aglomeracjach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecamy

Aktualnosci Prawo Trendy

Nad rynkiem handlu produktami marek własnych wiszą ograniczenia

post-image

Wśród wszystkich zmian prawnych planowanych przez rząd największy wpływ na rynek produktów marek własnych miałoby wprowadzenie ewentualnej ustawy ograniczającej udział marek własnych w ofercie sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Zapowiedzianej w marcu 2019 r. przez premiera Mateusz Morawieckiego.

Ostatnie lata charakteryzują się coraz silniejszym wpływem polityki państwa na rynek handlu detalicznego. Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele (który w 2019 r. obowiązuje już w trzy niedziele miesiąca, a od 2020 r. będzie obowiązywać we wszystkie), kolejnym tego przykładem jest podatek od sprzedaży detalicznej, który może powrócić w 2020 r. po wydaniu korzystnej dla rządu decyzji Sądu Unii Europejskiej.

Jednak wśród wszystkich zmian prawnych, planowanych przez obecny rząd niewątpliwie największy wpływ na rynek produktów marek własnych miałoby ewentualne wprowadzenie ich ograniczenia w sprzedaży sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Obecnie kształt tego ograniczenia nie jest jeszcze znany, a wypowiedzi są bardzo mgliste. Jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jeśli dojdzie do ograniczenia, jest wprowadzenie ograniczeń w zakresie udziału marek…

Więcej
Rynek

Makarun debiutuje w Dubaju

post-image

Makarun, polska sieć punktów gastronomicznych specjalizująca się w daniach z makaronu, na początku grudnia 2019 r. otworzyła swój pierwszy franczyzowy lokal na Palmie Jumeirah (Palm Jumeirah) w Dubaju.

Zagraniczna ekspansja Makaruna

Na początku grudnia Makarun, polska sieć lokali specjalizujących się w daniach z makaronu, zadebiutowała ze swoim pierwszym lokalem franczyzowym w Dubaju. Lokal sieci Makarun otwarty na Palmie Jumeirah (Palm Jumeirah) jest jak do tej pory największym lokalem sieci. Menu Makaruna zostało zmodyfikowane i dostosowane do lokalnych uwarunkowań.

Makarun podpisał umowę z grupą Pasta People, z opcją masterfranczyzy na zasadzie realizacji planu rozwoju sieci. Zakłada ona, że w regionie Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki pojawi się w kolejnych latach więcej punktów Makaruna.

Nie jest to pierwszy zagraniczny punkt Makaruna. Wcześniej sieć otworzyła lokal franczyzowy w centrum handlowym Fashion Island w Newport Beach w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych…

Więcej
Aktualnosci Dane i Analizy Rynek

Przed rynkiem RTV, AGD i sprzętu elektronicznego okres spowolnienia

post-image

Po kilku latach cechujących się wzrostami wartości rynku oscylującymi w przedziale 4,5-6,5%, w perspektywie 2020-2024 należy spodziewać się niższych dynamik sprzedaży artykułów RTV, AGD i sprzętu elektronicznego. Jak wynika z prognoz zawartych w najnowszym raporcie PMR „Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Ostatnie lata były bardzo dobre dla rynku – remonty mieszkań wsparte boomem na rynku budownictwa mieszkaniowego, chęć posiadania nowoczesnego telewizora o większej przekątnej, czy wymiana smartfonów pozytywnie wpływały na rynek. Dodatkowo, dobra sytuacja ekonomiczna połączona z transferami socjalnymi sprawiała, że Polacy chętnie sięgali po artykuły AGD, RTV oraz sprzęt elektroniczny.

Rynek sprzętu elektronicznego czeka spowolnienie

W horyzoncie prognozy PMR do 2024 r, malejąca dynamika wzrostu wartości rynku będzie związana z nadchodzącym spowolnieniem…

Więcej
Badania konsumenckie

Black Friday i Cyber Monday 2019 w Polsce – kto zrobi zakupy?

post-image

Jak wynika z najnowszego badania PMR, mniej niż jedna trzecia Polaków (28%) robi zakupy podczas akcji typu Black Friday czy Cyber Monday. Akcje tego typu cieszą się podobną popularnością wśród mężczyzn i kobiet.

Czy Polaków ogarnie szał zakupów w Black Friday i Cyber Monday?

Black Friday lub jego polska wersja – Czarny Piątek – w tym roku wypada 29 listopada. Kolejna okazja do zrobienia zakupów w promocyjnych cenach to 2 grudnia, kiedy wypada tzw. Cyber Monday.

W Polsce z każdym rokiem Black Friday i Cyber Monday stają się coraz bardziej znane, wciąż jednak niewielki odsetek Polaków deklaruje robienie zakupów w te dni.

Mniej niż jedna trzecia Polaków robi zakupy podczas Black Friday czy Cyber Monday

W naszym najnowszym badaniu przeprowadzonym pod koniec sierpnia i na początku września 2019, zapytaliśmy Polaków o to…

Więcej
Aktualnosci Zmiany kadrowe

Sebastian Pawłowski nowym wiceprezesem sieci Komputronik

post-image

Rada nadzorcza sieci Komputronik powołała Sebastiana Pawłowskiego na stanowisko wiceprezesa. Na nowym stanowisku będzie on odpowiedzialny za rozwój sprzedaży do klientów biznesowych. Zmiana ta wynika z integracji potencjałów spółek należących do Grupy Komputronik.

Sebastian Pawłowski z branżą IT związany jest od 2002 roku. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Posiada wieloletnie doświadczenie na rynku IT, w zakresie sprzedaży, realizacji oraz utrzymania projektów informatycznych.

Do tej pory pełnił on funkcję wiceprezesa Komputronik Biznes oraz prezesa Movity – spółek zależnych Komputronika. Stanowisko przejął po Krzysztofie Nowaku, który złożył rezygnację z zajmowanej. Jako przyczynę rezygnacji podał on względy osobiste. Jednocześnie nadal pozostanie on dyrektorem finansowym spółki.

O Spółce

Komputronik powstał w październiku 1996 roku, kiedy został otwarty pierwszy sklep w Poznaniu. W 1998 roku firma uruchomiła sklep internetowy komputronik.pl, natomiast od lipca 2007 roku akcje Komputronik SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych…

Więcej
Aktualnosci Trendy

Dostawy z AliExpress bezpośrednio do Paczkomatu

post-image

InPost, największy operator logistyczny w Polsce zawarł bezpośrednią umowę na obsługę dostaw i zamówień z AliExpress, platformą z Grupy Alibaba. Tym samym stał się dla AliExpress strategicznym partnerem w Polsce.

Od 21 listopada 2019 roku klienci platformy AliExpress mogą odebrać przesyłki z Chin w Paczkomatach InPost w całej Polsce. Taka opcja dostawy jest dostępna bezpośrednio ze strony AliExpress podczas dokonywania zakupu. Co więcej, jeśli wartość zakupu przekracza 5$, to przesyłka towaru za pośrednictwem InPost jest darmowa.

AliExpress najpopularniejszym zagranicznym serwisem wśród polskich konsumentów

Według badania PMR przygotowanego na potrzeby raportu Handel internetowy w Polsce 2019, najpopularniejszymi wśród badanych zagranicznymi platformami handlowymi są AliExpress, Amazon oraz Ebay. Co więcej, 40% konsumentów kupujących w sieci zrobiło…

Więcej