Rynek artykułów kosmetycznych w Polsce wzrósł o 6.2% w 2017 roku

Polski rynek artykułów kosmetycznych jest rynkiem dojrzałym, na którym działa wielu graczy zagranicznych i polskich, oferujących różnorodne formaty. Pomimo powolnej konsolidacji i wysokiego nasycenia rynku szczególnie w dużych miastach, jest to wciąż rynek perspektywiczny. Do końca analizowanego przez nas okresu, rynek kosmetyczny w Polsce co roku wzrastał będzie o 4-7%, co pokazuje raport „Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi w Polsce 2018. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2018-2023”.

Na przestrzeni lat zmieniał się nie tylko rynek (struktura, udziały, gracze), ale również podejście konsumenta. Obecnie Polacy mają coraz szerszą wiedzę na temat własnych potrzeb oraz oferowanych im produktów, są coraz bardziej świadomymi konsumentami. Chętnie próbują nowości i nie rezygnują z drobnej przyjemności, jaką są kosmetyki. W społeczeństwie występuje też większa świadomość co do chorób skóry, alergii i ich sposobowi przeciwdziałania, m.in. przez użycie dedykowanych kosmetyków. Dlatego też, rynek artykułów kosmetycznych w Polsce rozwija się wielopłaszczyznowo – popularność zdobywają różne kategorie kosmetyków. W tym samym czasie rośnie popularność kosmetyków polskich marek, jak również kosmetyków zza wschodniej granicy; rośnie sprzedaż kosmetyków pod markami własnymi sieci jak również kosmetyków luksusowych, kosmetyków dedykowanych i dermokosmetyków (wyższa półka cenowa).

Pozycja drogerii jako lidera rynku kosmetycznego niezagrożona, dyskonty już na drugim miejscu

Najpopularniejszym kanałem dystrybucji wciąż pozostają sklepy drogeryjno-kosmetyczne, a ich pozycja wydaje się być niezagrożona, bo z roku na rok umacniają swoje udziały. Drugim ważnym kanałem są spożywcze sieci dyskontowe, które  w ostatnich latach notują wysokie dynamiki wzrostu. Szybko zwiększają one liczbę swych placówek, dzięki czemu przyciągają do sklepów coraz więcej klientów. Ten kanał ma szanse w nadchodzących latach jeszcze bardziej umocnić się na rynku kosmetyków. Z jednej strony Lidl i Biedronka wciąż mocno inwestują w rozwój kategorii kosmetycznych w swoich sklepach – przykładowo Lidl w 2017 r. modernizując swoje dyskonty, szczególną uwagę poświęcił wyeksponowaniu działów kosmetycznych. Produkty trafiły na podświetlane regały, są posegregowane zgodnie z segmentacją rynkową i wyraźnie opisane. Wydzielono także produkty dla mężczyzn. Asortyment powiększył się też o nowe kategorie, w które wkroczyła marka własna Lidla – Cien. Biedronka z kolei coraz bardziej inwestuje w promocje kosmetyków największych producentów.

Z drugiej strony, udziały dyskontów będą rosły także dlatego, że w Polsce pojawią się nowe sieci dyskontowe, do tego niespożywcze. Pierwszy z nich, holenderski Action od jesieni 2017 r. działa na polskim rynku, na razie w województwie dolnośląskim. Asortyment kosmetyczny stanowią tu zarówno artykuły markowe, jak i produkty marek własnych. Niemal równocześnie swoje plany wejścia na rynek polski ogłosił niespożywczy  dyskont Tedi, w którego ofercie znajdują się artykuły do dekoracji wnętrz, zabawki, elektronikę, modę oraz kosmetyki. Pierwsze dyskonty sieci mogą pojawić się w Polsce najwcześniej w drugiej połowie 2018 r.

Z kolei sieć sklepów Dealz, należąca do Grupy Pepkor Europe, właściciela liderów rynkowych w Europie Środkowo-Wschodniej: Pepco oraz Poundland UK/Dealz Europa Zachodnia, otworzyła na początku lutego 2018 r. w centrum handlowym ETC Swarzędz swój pierwszy sklep w Polsce, ale i w tej części Europy. Firma zamierza otworzyć w 2018 r. 20 sklepów w naszym kraju.

Kosmetyki do pielęgnacji ciała i do kąpieli największym segmentem rynku, perfumy

Kosmetyki do pielęgnacji ciała i do kąpieli, są największym segmentem rynku kosmetycznego w Polsce, co nie może dziwić biorąc pod uwagę powszechność stosowania tego typu produktów i fakt, że stanowią one podstawową bazę kosmetyczną dla obu płci. W 2017 roku segment ten był odpowiedzialny za blisko 25% rynku. Według danych zebranych na potrzeby tego raportu wynika, że w ciągu ostatnich 30 dni badani zakupili średnio trzy różne kategorie kosmetyków. Co drugi badany w ciągu ostatniego miesiąca zakupił szampon do włosów (53%), a ponad 40% respondentów deklaruje zakup kremu do twarzy oraz żelu pod prysznic.

Segment perfum notuje od kilku lat najwyższe dynamiki wzrostu. Obecnie jest trzecią kategorią pod względem udziału rynkowego, jednak pod koniec analizowanego przez nas okresu, zajmie już drugie miejsce, prześcigając kategorię kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Również rynek kosmetyków kolorowych w latach 2015-2018 będzie odnotowywał dwucyfrową dynamikę i rósł zdecydowanie powyżej wartości całego rynku artykułów kosmetycznych. To zdecydowanie dwie najprężniej rozwijające się grupy produktów.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.